Data urodzenia:
1925-03-21
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stanisław - Wanda z domu Okraszewska
Wyksztacenie do 1944 r.:
Szkołę powszechną ukończył w Szkole Ćwiczeń w Seminarium Nauczycielskim na Krakowskim Przedmieściu 36. Dalszą naukę odbywał w Gimnazjum i Liceum im. A. Mickiewicza, które ukończył na tajnych kompletach w 1943 roku. Następnie uczył się w warunkach konspiracyjnych w Szkole Wawelberga.
Pseudonimy:
"Buczacz", "Czarnecki"
Udział w konspiracji 1939-1944:
W roku 1940 z trzema szkolnymi kolegami rozpoczął reaktywację 41. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej. Za zgodą znajomego nauczyciela rozpoczęli rekrutację uczniów w Szkole Powszechnej na ul. Sewerynów 5b. Wten sposób utworzono najpierw drużynę, a następnie Szczep składający się z trzech drużyn męskich i jednej żeńskiej. Leszek pełnił w tych działaniach organizacyjno-szkoleniowych czołową rolę. Początkowo był zastępcą Komendanta Szczepu, a następnie Komendantem. Po tragedii gibraltarskiej (4.07.1943) Szczep obrał swoim patronem gen. Władysława Sikorskiego. W ramach Szarych Szeregów harcerze tego Szczepu brali udział w akcjach "Małego Sabotażu", WISS (Wywiad i Informacja Szarych Szeregów), wszelkich akcjach inicjowanych przez zwierzchnictwo Szarych Szeregów. Szkolenie dostosowane do wieku chłopców obejmowało przygotowanie do służby łącznosci lub do dzałań bojowych. W Szczepie powstał pluton BS (Bojowych Szkół), ktorego wojskowe szkolenie odbywało się w kospiracyjnej szkole podoficerskiej o kryptonimie "Wiarus". Po ukończeniu tajnej odchorążówki uzyskał stopień kaprala podchorążego. Przydział w lipcu 1944: Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Karpaty" - kompania K-1 - I pluton
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Leszczyńska 10
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Karpaty" - kompania K-1 - I pluton
Szlak bojowy:
Mokotów - Czerniaków. W szeregach "Baszty" walczyl jako strzelec, nie mogąc udowodnić ukończenia konspiracyjnej Szkoły Podoficerskiej.
Odniesione rany:
Ranny - przebywał w szpitalu Sióstr Elżbietanek na Mokotowie
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną, wywieziony do obozu pracy przymusowej w Malchin, gdzie pracował w kopalni kamienia wapiennego.
Losy po wojnie:
W 1945 roku powrócił do Polski. Studiował psychologię na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz dziennikarstwo. Całe życie zawodowe pracował w Polskim Radio jako publicysta ekonomiczny. W latach 1972-1980 został represyjnie usunięty z Polskiego Radia i w tym czasie pracował w redakcji Życia Gospodarczego. Z wielkim oddaniem uczestniczył w życiu odrodzonego Związku Harcerstwa Polskiego. Przez wiele lat był przewodniczącym Kręgu Seniora Harcerskiego - Powiśle, Wola, Ochota.
Odznaczenia:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Armii Krajowej, Medal Wojska (czterokrotnie), Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Partyzancki, Medal za Warszawę 1939-1945, Krzyż Za Zasługi dla ZHP z Rozetą i Mieczami, Odznaka Akcja "Burza", Odznaka Weterana Walk o Niepodległość.
Miejsce śmierci:
Włocławek, pochowany na cmentarzu w Słomczynie koło Konstancina