Ksawery Stanisław Brochwicz-Lewiński

Pseudonim:
"Kabel"
Data urodzenia:
1925-11-14
Data śmierci:
1991-06-10
Funkcja:
-
Stopień:
plutonowy z cenzusem
Miejsce urodzenia:
Włodzimierz
Udział w konspiracji 1939-1944:
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 4 Rejon - zgrupowanie 1620
Oddział :
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 4 Rejon - zgrupowanie 1620. Wobec rozbicia macierzystego oddziału i braku przydziału do nowego zgrupowania nie uczestniczył w dalszych akacjach zbrojnych.
Szlak bojowy:
Praga
Losy po Powstaniu:
Pojmany przez Niemców jako cywil około 10 września 1944 roku, został wywieziony z ul. Targowej do obozu koncentracyjnego, a następnie przebywał w Meiningen w Turyngii jako robotnik przymusowy na kolei.
Losy po wyzwoleniu:
Oswobodzony przez Amerykanów, pełnił służbę pomocniczą przy Armii gen. Pattona.
Losy po wojnie:
Po zakończeniu wojny powrócił do kraju. Ukończył studia na poziomie inżynierskim w ówczesnej Szkole Głównej Planowania i Statystyki (obecnie Szkoła Główna Handlowa w Warszawie), zaangażowany był w pracę w górnictwie.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
właśc. Ksawery Stanisław Jerzy Brochwicz-Lewiński, w rodzinie nazywany Jurkiem. Tuż przed Powstaniem 1 sierpnia 1944 roku o godz. 15 zawarł związek małżeński z Haliną Wandą Rogozińską. Rodzina Ksawerego mieszkała na Pradze przy ul. Targowej 84. Miał trzy siostry. Jego matka zginęła w ostatnich dniach Powstania na skutek trafienia odłamkiem podczas niemieckiego ostrzału rakietowego tzw. "krów".
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, informacje uzupełniające przekazał do Działu Historycznego p. Łukasz Małecki-Tepicht, wnuk Ksawerego Brochwicz-Lewińskiego. Źródłem informacji były listy z lat wojny i 1945 roku, których autorką była 20-letnia Halina Wanda Brochwicz-Lewińska z d.Rogozińska zwana Muchą, a adresatką Elżbieta Koczy-Cieślak. Listy w 2018 przekazała rodzina p. Elżbiety córce Haliny i Ksawerego Brochwicz-Lewińskich, p. Annie Małeckiej-Tepicht z d. Brochwicz-Lewińskiej. Obecnie rodzina przekazała je do zbiorów Archiwum Akt Nowych w Warszawie z zastrzeżeniem, że część zdigitalizowana będzie upowszechniana w innych instytucjach.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter