Data urodzenia:
1927-12-15
Stopień:
strzelec - plutonowy
Miejsce urodzenia:
Brusów województwo Lubelskie
Imiona rodziców:
Leonard - Zofia z domu Danysz
Wykształcenie do 1944 r.:
Przed wojną uczennica Szkoły Powszechnej przy ul. Narbutta 14. Podczas okupacji kontynuuje naukę w Prywatnej Żeńskiej Szkole Handlowej H.H. Chankowskiej mieszczącej się przy ul. Marszałkowskiej 154 (w pobliżu pl. Unii Lubelskiej). Szkoła stanowiła jedynie "szyld" dla niemieckich władz okupacyjnych, pod którym odbywały się normalne lekcje i działało tajne harcerstwo.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Do Szarych Szeregów trafiła w 1943 r. wraz z koleżankami ze szkoły Chankowskiej, wprowadzona przez swoją nauczycielkę p. Milewską. Jej sekcja szkoli się w zakresie łączności, topografii, przechodzi szkolenie sanitarne (z praktyką w Szpitalu Maltańskim przy ul. Senatorskiej 42), ogólno-wojskowe i strzeleckie. Szkolenie kończy się ćwiczeniami terenowymi w Lesie Kabackim, egzaminem i przysięgą. W ramach Armii Krajowej otrzymuje przydział do V Oddziału Komendy Głównej AK - Wydział V-k (Łączność konspiracyjna).
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział V (Dowodzenie i Łączność) - Wydział V-k (Łączność konspiracyjna "15-K", "24-K", "55-K", "25-K", "49")
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe - Śródmieście Północ. Godzina "W" zastaje ją wraz z sekcją łączniczek w lokalu przy ul. Hożej. W ciągu kolejnych tygodni roznosiła meldunki i rozkazy Komendy Głównej z jej siedziby w gmachu PKO po terenie Śródmieścia Północnego i Południowego, często pokonując przekop w Alejach Jerozolimskich, będący pod dwustronnym ostrzałem. Ochotniczo chodziła także do browaru przy ul. Prostej po jęczmień - pod koniec września podstawowe wyżywienie ludności i powstańców w Śródmieściu.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec obozu przejściowego w Ożarowie, następnie w Stalagu 344 (318) Lamsdorf i Stalagu VI-C Oberlangen. Obóz został wyzwolony 12.04.1945 r. przez kombinowany patrol 3. szwadronu 10. Pułku Strzelców Konnych 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka.
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu, przez Holandię dociera do Anglii, gdzie w stopniu plutonowego wstępuje do oddziałów pomocniczych RAF. tam też zdaje maturę. Do Polski wraca w 1947 r. i rozpoczyna studia medyczne w Warszawie. Po studiach pracuje jako lekarz. W 1948 r. wychodzi za mąż za Józefa Zandberga, z którego związku w 1949 r. rodzi się syn Piotr (zm. w 2003 r.)
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku:
Cmentarz Bródnowski w Warszawie
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego - baza uczestników PW
Ilustracje: Na zdjęciu po lewej córka Zofii - Krystyna Rodziewiczówna, po prawej Zofia. Fotografia wykonana na ul. Śniadeckich w sierpniu 1939 r. Zdjęcie udostępnione dzięki uprzejmości p. Włodzimierza Rodziewicza - Stowarzyszenie Rodu Rodziewiczów, Radziewiczów, Radzewiczów