Krystyna Władysława Ołdak

Pseudonim:
"Waweczka"
Data urodzenia:
1926-06-01
Data śmierci:
2022-07-09
Funkcja:
sanitariuszka i łączniczka
Stopień:
plutonowy
Numer legitymacji AK:
112784
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Władysław - Małgorzata
Wykształecnie do 1944 r.:
Przed wybuchem Powstania Warszawskiego ukończyła w Warszawie szkołę handlową.
Okres okupacji niemieckiej i udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji Szare Szeregi, drużyna przy Żeńskiej Szkole Handlowej J. Kozierowskiej, ul. Złota 14, komendantka M. Borkowska. Uczestniczyła w zbiórce żywności dla najbiedniejszych i rannych żołnierzy polskich z września 1939 r. w Szpitalu Ujazdowskim. Podczas okupacji pracowała w Klinice Chirurgicznej doktora Webera w Warszawie przy ul. Chmielnej 34, skąd udawało jej się wynosić materiały opatrunkowe dla sanitariatu AK. Współpracowała z dr Dobrowolską i dr Bulską.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Chmielna 34
Oddział:
I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Bartkiewicz" - 2. kompania - III pluton (KB) ppor. "Stetko" (Kazimierz Kaniok). Podczas Powstania pełniła służbę sanitarną, łącznościową oraz gospodarczą (gotowanie posiłków). Dyżurowała przy rannych w szpitalu polowym KB przy ul. Złotej 3.
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniecki obóz przejściowy w Fabryce Kabli w Ożarowie, następnie osadzona w Stalagu XI B Fallingbostel i Stalagu VI C Oberlangen. Wyzwolona 12 kwietnia 1945 roku przez oddział I Dywizji Pancernej gen. Maczka
Numer jeniecki:
141470
Losy po wojnie:
Po powrocie do kraju pracowała jako starszy referent / sekretarka w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.
Nazwisko po mężu:
Krystyna Jopowicz - po wojnie wyszła za mąż za Henryka Jopowicza, żołnierza gen. Maczka
Miejsce pochówku:
Cmentarz Stary w Kielcach
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Ołdak - Jopowicz Krystyna; ankieta osobowa w zasobie AAN. Informację o śmierci przekazano za pośrednictwem Działu Kombatanta MPW
Literatura:
Agnieszka Dziarmaga: artykuł „Wawa walcząca” Tygodnik Katolicki „Niedziela", edycja kielecka, numer 2007/30
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter