Data urodzenia:
1921-08-26
Miejsce urodzenia:
Pruszków
Imiona rodziców:
Szczepan - Anna
Nazwisko panieńskie:
Miszczak
Wykształcenie do 1944 r. :
Uczennica Państwowego Gimnazjum imienia Tomasza Zana w Pruszkowie, w którym do 1939 roku ukończyła cztery klasy i zdała tzw. małą maturę. W gimnazjum należała do Przysposobienia Wojskowego Kobiet, odbyła przeszkolenie wojskowe pierwszego stopnia i uczestniczyła w obozie szkoleniowym w Redłowie koło Gdyni.
Okres okupacji niemieckiej i udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji w ZWZ-AK. Na jesieni 1940 roku koleżanka poinformowała ją, że w Warszawie została otwarta szkoła handlowa drugiego stopnia, do której można uczęszczać legalnie, mieć legitymację. Krystyna zaczęła więc uczęszczać w Warszawie do Szkoły Handlowej Stanisława Plenkiewicza (lata 1940-1942) i wtedy też poprzez koleżankę i jej ciotkę nawiązała kontakt z organizacją podziemną, która wywodziła się z Banku Rolnego. Przysięgę złożyła w 1941 roku w kościele przy Placu Zbawiciela. Do jej zdań należał kolportaż prasy na trasie: Natolińska - Nowy Świat - Filtrowa. Jednak po wsypie jaka nastąpiła na Filtrowej w 1942 roku i utracie dotychczasowych kontaktów, przez krótki okres nie należała do żadnej organizacji. W 1943 roku poprzez koleżankę nawiązała kontakt z organizacją, która była w Pruszkowie. Jej komendantką była Henryka Zdanowska, wychowanka szkoły Szachtmajerowej. Krystyna złożyła przysięgę i pracowała jako łączniczka.
Oddział:
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej
Losy po wojnie:
Więźniarka aresztu śledczego przy ul. Strzeleckiej 8. Na przełomie 1945 i 1946 roku osadzona była w tzw. "Toledo" - więzieniu karno-śledczym Warszawa III, które było więzieniem Urzędu Bezpieczeństwa i NKWD, powstałym w 1944 roku na terenach koszar 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej, wybudowanych jeszcze za czasów carskiej Rosji. Swoją działalność rozpoczęło w chwili wejścia wojsk sowieckich na warszawską Pragę i funkcjonowało do 1956 roku.
Odznaczenia :
29 lipca 2018 r. odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
Nazwisko po mężu:
Krystyna Opałło
Miejsce pochówku:
Cmentarz Bródnowski w Warszawie, kwatera 24 F, w grobie rodzinnym
Informacje dodatkowe:
Była córką kolejarza, jej ojciec Szczepan Miszczak pracował w warsztatach kolejowych w Pruszkowie.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW. Informację o śmierci i miejscu pochowania przekazał syn, p. Marcin Opałło
Archiwum Historii Mówionej: