Pseudonim:
"Teresa"
Data urodzenia:
1920-09-24
Data śmierci:
-
Funkcja:
łączniczka - sanitariuszka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Cząstków koło Modlina
Udział w konspiracji 1939-1944:
Od 1942 r. łączniczka w Warszawskim Okręgu Armii Krajowej
Oddział:
W czasie Powstania Warszawskiego początkowo telefonistka w biurze "Jura” na ul. Hożej, po zbombardowaniu linii telefonicznej sanitariuszka w sanatorium św. Józefa przy ul. Emilii Plater; tam do końca Powstania.
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu 344 Lamsdorf, Stalagu IV-B Mühlberg, Stalagu IV-E Altenburg i Stalagu VI-C Oberlangen (wyzwolony 18.04.1945 r. przez kombinowany patrol 3. szwadronu 10. Pułku Strzelców Konnych 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka)
Numer jeniecki:
106469
Losy powojenne:
Po wyzwoleniu wyjechała do Francji, stamtąd do pracy do Anglii (w Marynarce Wojennej), jednak Anglicy ostatecznie odmawiają wydania wiz i po 4 miesiącach wraca do okupowanych Niemiec, tym razem do obozu Niderlangen. Kończy kurs łączności i do końca okupacji pracuje jako telefonistka w dowództwie I Samodzielnej Brygady Spadochronowej w Bersenbrück (Dolna Saksonia).
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter