Data urodzenia:
1899-09-23
Fałszywe nazwisko w okresie okupacji niemieckiej:
Konstanty Szary
Numer legitymacji AK:
8096
Miejsce urodzenia:
Nielisz powiat Zamość
Imiona rodziców :
Józef - Bronisława z domu Krasulska
Lata 1915-1939, przebieg służby wojskowej:
W 1917 roku wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej (POW) – tajnej organizacji wojskowej powstałej w sierpniu 1914 w Warszawie z inicjatywy Józefa Piłsudskiego. 9.11.1918 roku brał udział na Lubelszczyźnie w rozbrajaniu Austriaków. Następnie zgłosił się ochotniczo do tworzącego się Wojska Polskiego, przydzielony do 8 Pułku Piechoty (późniejszy 8 pp Legionów), do formowanej wówczas z ochotników POW nowej kompanii. Wraz z pułkiem brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1921 roku skierowany na kurs podoficerski (Szkoła Podoficerska Żandarmerii Wojskowej). Po 6 miesiącach nauki uzyskał stopień kaprala i został skierowany do służby na posterunku wojskowym w Kraśniku. W żandarmerii pełnił zawodową służbę do 1926 roku, m. in. we Lwowie i Brześciu, w stopniu wachmistrza. W międzyczasie przydzielono go na kurs tresury psów policyjnych w Lublinie. Po zakończeniu służby wojskowej pracował w Lubartowie w Wydziale Finansowym, a następnie w Białej Podlaskiej. W obliczu zbliżającej się wojny ponownie powołany do służby w Wojsku Polskim. Skierowany do Brześcia, a następnie do 9. Pułku Artylerii Ciężkiej we Włodawie.
Udział w kampanii wrześniowej 1939:
W kampanii wrześniowej pod dowództwem gen. Franciszka Kleeberga, 4 IX 1939 włączony do 41 Dywizji Piechoty Rezerwowej, brał udział w walkach od 4 do 15 września 1939, aż do rozwiązania pułkowego. Po zakończeniu działań powrócił do Białej Podlaskiej.
Udział w konspiracji 1939 -1944:
Zwerbowany do ruchu oporu w 1941 roku. Po aresztowaniu przez gestapo trzech członków organizacji, do której należał Konstanty Królikowski, ucieka na wschód. W 1942 roku skierowany do Warszawy, gdzie bierze udział w akcjach dywersyjnych i pracuje w tajnej drukarni przy ul. Kapitulnej. W Warszawie posługuje się "lewym" nazwiskiem Konstanty Szary.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Franciszkańska 8 m 34
Oddział:
I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - VII zgrupowanie (batalion) "Ruczaj"
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe.
Według informacji zawartych w życiorysie, początkowo brał udział w walkach na Starym Mieście, z którego przeszedł kanałami do Śródmieścia.
Losy po Powstaniu :
Po kapitulacji przedostał się w okolice Radomska (łódzkie), gdzie do stycznia 1945 roku działał w partyzantce.
Odznaczenia:
Odznaka Strzelecka klasy II (srebrna). Legitymacja odznaczeniowa wystawiona przez Komendanta Powiatu Piotra Irackiego. Widoczny stempel Związku Strzeleckiego w Lubartowie.
Losy po wojnie:
Represjonowany przez władze komunistyczne, przepadek mienia, eksmisja.
Miejsce śmierci :
Piotrków Trybunalski
Źródła:
MPW-zbiory P/9058, w tym życiorys spisany przez Konstantego Królikowskiego (rękopis, 1 strona), dar p. Jolanty Malec, wnuczki. MPW-ankieta