Pseudonim:
"Wicek"
Data urodzenia:
1888-02-19
Data śmierci:
1956-02-29
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Działalność do 1939 r. :
W latach 1917–1919 brał udział w wydarzeniach rewolucji październikowej na terenie Rosji. W okresie międzywojennym pracował w Warszawie jako szewc-chałupnik, natomiast w latach 30 otworzył własną księgarnię na Kercelaku. Był aktywnym działaczem Anarchistycznej Federacji Polski, za co wielokrotnie przebywał w areszcie. Zrzeszony również w Stowarzyszeniu Wolnomyślicieli Polskich.
Adres zamieszkania przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa, ul. Leszno 115
Oddział :
Polska Armia Ludowa - Brygada Syndykalistów im. Stanisława Dubois pod dowództwem kpt. Edwarda Wołoncieja „Czemier” z siedzibą przy ul . Marszałkowskiej 57 (dawne kino „Imperial”). Spotykana jest również informacja, jakoby Konrad Świerczyński „Wicek" miał pełnić funkcję adiutanta gen. Juliana Skokowskiego ps. Sulima, Zaborski (Komenda Główna Polskiej Armii Ludowej - Szef Sztabu)
Losy po wojnie:
Po wojnie przeprowadził się do Tarnowa, gdzie pracował w Zakładzie Energetycznym.
Miejsce śmierci:
Tarnów
Miejsce pochówku:
Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Kwatera A 2, rząd 13, grób 10. W tym samym miejscu pochowani zostali jego syn i synowa oraz jest upamiętniona żona Janina.
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
W Powstaniu w szeregach Brygady Syndykalistycznej brał udział jego syn Bernard Konrad Świerczyński. Żona Janina zginęła z rąk Niemców podczas Powstania Warszawskiego.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter