Pseudonim:
"Augustowski"
Data urodzenia:
1918-11-23
Data śmierci:
2014-07-05
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Radom
Imiona rodziców:
Stanisław - Maria z domu Maliszewska.
Działalność do 1939 roku:
Zadebiutował przed wojną utworami publikowanymi na łamach szkolnych pism „Głosy Sztubackie” i „Filareta”. Laureat konkursu poetyckiego zorganizowanego w 1938 r. przez Polską YMCA (za wiersz "Polska"). Student Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W czasie wojny należał do zespołu redakcyjnego konspiracyjnego pisma społeczno-literackiego „Sztuka i Naród”, gdzie publikował pod nazwiskiem "Andrzej Augustowski".
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Sienkiewicz", następnie odcinek "Kuba"-"Sosna" - batalion "Łukasiński" - 3. kompania "Wkra" - III pluton; ochotnik. W czasie Powstania napisał utwory „Marsz słowiański” i „Warszawa była startem”
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu 344 Lamsdorf, następnie skierowany do Stalagu XIII-D Nürnberg/ Langwasser i Voglau w Austrii.
Numer jeniecki:
105722
Losy po wojnie:
Do kraju powrócił w lipcu 1945 r. Wkrótce rozpoczął współpracę z nowo powstałymi pismami kulturalnymi takimi jak „Odrodzenie”, „Nowa Kultura”, „Odra”, „Szpilki”, „Nowiny Literackie” oraz gazetami codziennymi („Życie Warszawy”, „Express Wieczorny”), w których zamieszczał opowiadania i wiersze.
Odznaczenia:
W kwietniu 2013 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Miejsce pochówku:
Warszawa, Stare Powązki .
Informacje dodatkowe:
Autor tekstów piosenek:"Czerwony autobus", "O mnie się nie martw", "Pierwszy siwy włos", "Tych lat nie odda nikt".
Źródła:
Nekrolog w prasie
Archiwum Historii Mówionej:
Kazimierz Winkler Pseudonim: "Augustowski" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fot. <i>Cyfrowa Biblioteka Polskiej Piosenki </i>

Fot. Cyfrowa Biblioteka Polskiej Piosenki

Nasz newsletter