Data urodzenia:
1921-10-14
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 178 Miejsce: 66
Numer legitymacji AK:
B/310 z 15.08.1944 r. podpisana przez kpt. Jana Kajusa Andrzejewskiego
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stanisław - Joanna z domu Szaniawska
Wykształcenie:
Przed wojną był uczniem Szkoły Powszechnej Towarzystwa Ziemi Mazowieckiej w Warszawie, następnie Gimnazjum i Liceum im. Mikołaja Reja. Konspiracyjną maturę typu matematyczno-fizycznego uzyskał w tej szkole w 1942 roku. Po uzyskaniu matury kontynuował naukę na Prywatnych Kursach Budowy Maszyn i Elektrotechniki Towarzystwa Kursów Technicznych w Warszawie przy ul. Mokotowskiej 6. Po ich ukończeniu studiował w Państwowej Szkole Budowy Maszyn II stopnia przy ul. Mokotowskiej 4/6.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Do konspiracji wprowadzony przez swojego kuzyna,
"Witolda Czarnego" (Witold Morawski). Został członkiem Szarych Szeregów, przydzielony do drużyny "Sad-400" w Hufcu Południe ("SAD" - "Sabotaż i Dywersja"). Po reorganizacji Grup Szturmowych i przejęcie ich przez Kedyw Komendy Głównej Armii Krajowej, został żołnierzem plutonu "Sad" 2. kompanii "Rudy" batalionu "Zośka".
Praca w czasie okupacji:
W sierpniu 1940 roku zatrudniony został w Zakładach Mechanicznych M. A. Szyllera w charakterze ucznia warsztatowego. Od września 1940 r. w Składnicy Papierniczej Wojciechowski, Ostrowski i Ska.
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - pułk "Broda 53" - batalion "Zośka" - 2. kompania "Rudy” - I pluton "Sad”
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych - dwukrotnie. Pośmiertnie odznaczony Warszawskim Krzyżem Powstańczym.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ na ul. Bielańskiej podczas nieudanej próby przebicia oddziałów staromiejskich do Śródmieścia - idąc w osłonie dowódcy kpt. Jana Kajusa Andrzejewskiego.
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach - kwatera Żołnierzy Batalionu „Zośka”
Informacje dodatkowe:
Jego pasją było lotnictwo. 16 marca 1939 roku ukończył, z wynikiem dobrym, teoretyczny kurs szybowcowy Aeroklubu Warszawskiego (świadectwo Nr 93) i został wyznaczony na kurs szybowcowy w Ustianowej, w którym uczestniczył.
Publikacje:
Anna Borkiewicz-Celińska: "Batalion „Zośka”, PIW, Warszawa 1990; Pamiętniki żołnierzy baonu „Zośka”. Nasza Księgarnia 1957