Kazimierz Andrzej Sokołowski

Pseudonim:
"Falk"
Data urodzenia:
1901-03-02
Data śmierci:
1988-01-08
Funkcja:
-
Stopień:
kapral podchorąży
Numer legitymacji AK:
30258 / II
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Karol - Zofia
Udział w konspiracji 1939-1944:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - VIII zgrupowanie "Krybar"
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - VI batalion OW PPS (Organizacja Wojskowa Polskiej Partii Socjalistycznej) - przydział nie potwierdzony
Szlak bojowy:
Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ. Wybuch Powstania zaskoczył go na Starym Mieście, gdzie został odcięty od macierzystego plutonu. Zgłosił się ochotniczo do jednostki wojskowej PPS na ul. Długiej (dowódca por. rez. Stanisław Dziewulski). Otrzymał przydział do grupy rezerwowej, używanej do celów aprowizacyjnych i przenoszenia rannych. W drugiej połowie sierpnia dowództwo oddziału ulokowało się przy ul. Świętojerskiej. W nocy 31.08. / 1.09.1944 r. przeszedł kanałami do Śródmieścia. Początkowo kwaterował w Kinie "Apollo" na ul. Chmielnej, następnie w Śródmieściu Południe, na ul. Mokotowskiej róg Wilczej i ponownie w Kinie "Apollo". W czasie podpisania kapitulacji, za radą Dziuni Hempel (kuzynki żony spotkanej w Śródmieściu) zgłosił się do jej zgrupowania "Chrobry II” i tam wystawiono mu legitymację kaprala podchorążego, aby mógł uniknąć wywiezienia na roboty do Niemiec.
Warszawski Korpus Armii Krajowej:
28. Dywizja Piechoty AK im. Stefana Okrzei - 15. pułk piechoty
Losy po Powstaniu:
Po kapitulacji 3 lub 4 października składali broń na Kercelaku, potem popędzono ich do Ożarowa, następnego dnia załadowano do bydlęcych wagonów i wywieziono do Stalagu 344 Lamsdorf pod Nysą. 20 stycznia 1945 r. około 200 oficerów i ponad 40 podchorążych wsadzono do pociągu i wywieziono w kierunku Oflagu II C Woldenberg. Nie dotarli tam jednak. Ostatecznie po 10 dniach jazdy wyładowano ich w Bremervörde i popędzono do obozu w Sandbostel. 29 kwietnia obóz został wyzwolony przez oddziały brytyjskie.
Numer jeniecki:
102748
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter