Pseudonim:
"Norbert"
Data urodzenia:
-
Data śmierci:
1981-07-26
Funkcja:
-
Rocznik:
1907
Stopień:
porucznik rezerwy kawalerii
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Juliusz - Amelia z domu Krawczyk
Wykształcenie i praca zawodowa:
Ukończył Królewską Belgijską Akademię Sztuk Pięknych. Do roku 1944 zatrudniony był w pracowni architektonicznej prof. Bohdana Pniewskiego. Projektował reprezentacyjne wnętrza i meble. Laureat wielu nagród krajowych i zagranicznych, odznaczony Złotą Nagrodą Rzemiosła.
Udział w wojnie obronnej 1939:
Porucznik 11. Pułku Ułanów Legionowych im. marszałka Rydza-Śmigłego. Ranny w rękę. Udało się go wyciągnąć ze Szpitala Ujazdowskiego - w ten sposób uniknął niewoli niemieckiej i pozostał na czas okupacji w Warszawie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VII (Finanse i Kontrola). W czasie okupacji współpracuje w fabryce mebli Kamlera ze swoim bratem por. Jerzym Kamlerem "Stolarzem" - między innymi przy projektowaniu i produkcji tajnych skrytek do przenoszenia grypsów i przechowywania broni oraz ich instalowaniu na terenie Warszawy.
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Zaremba"-"Piorun" - pluton fortyfikacyjny
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe (ul. Poznańska 10).
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną, trafił do obozu w Ursusie. Uciekł z transportu do Niemiec.
Losy po wojnie:
Po wojnie pracował jako architekt w Warszawie, projektując m.in. wnętrza Teatru Kameralnego przy ulicy Foksal oraz wnętrza Ambasady Francuskiej.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Miejsce śmierci:
Warszawa - pochowany na cmentarzu w Wilanowie
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter