Data urodzenia:
1919-10-05
Funkcja:
zastępca dowódcy plutonu
Miejsce urodzenia:
Okocim powiat Brzesko (Małopolska)
Imiona rodziców:
Ignacy - Emilia z domu Jemioło
Harcerstwo:
Harcerz 9 Łódzkiej Drużyny Harcerzy im. Gen. Henryka Dąbrowskiego,
Wykształcenie (w tym wojskowe) i przebieg służby:
W 1938 roku ukończył Gimnazjum Miejskie w Łodzi i został 1.09.1938 roku powołany do Szkoły Podchorążych Rezerwy w Łodzi przy 10 Dywizji Piechoty. Szkołę ukończył w stopniu kaprala podchorążego. Po ukończeniu Szkoły otrzymał skierowanie do 28. Pułku Strzelców Kaniowskich stacjonującego we wsi Dabrówka k. Zgierza.
Kampania wrześniowa 1939:
Został skierowany do 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, który do 31 sierpnia 1939 roku stacjonował we wsi Dąbrówka koło Zgierza. Od 1 do 6 września 1939 r. dowodził drużyną wartowniczą w koszarach pułku w Łodzi. 8 września opuścił Łódź, aby dołączyć do pułku. Brał udział w kampanii wrześniowej, najdłużej w batalionie, którym dowodził kapitan Mazur z 28 psk. ; plut. pchor. Kazimierz Gargól dowodził plutonem d-cy batalionu. W dniach 2-4 października oddział został rozwiązany w lasach koło Biłgoraja a żołnierze otrzymali rozkaz rozproszenia się i dotarcia do domów na własną rękę.
28. Pułk Strzelców Kaniowskich. Z 8 na 9.09 opuścił Łódź. Po zbombardowaniu jednostek w Brzezinach, a następnie w Regach nastąpiło rozproszenie. Samodzielnie dotarł do twierdzy w Modlinie skąd został skierowany do Warszawy, a następnie do Otwocka/Świdra. Po zakończeniu działań 4.10.1939 w listopadzie 1939 r. powrócił do Łodzi.
Praca w czasie okupacji:
W czasie wojny pracował jako kelner, początkowo w Łodzi, a po ucieczce w marcu 1942 roku - w Warszawie.
Nazwisko w okresie okupacji :
Andrzej Kubala - w Warszawie posługuje się i pracuje pod fałszywym nazwiskiem "Andrzej Kubala".
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1942 roku w ZWZ-AK
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - 3. Rejon "Ratusz - Wojskowa Służba Ochrony Powstania - VI zgrupowanie WSOP - batalion "Bełt"- 3. kompania (9 września 1944 r. w batalionie "Bełt" nastąpiła reorganizacja: słabą liczebnie 1. kompanię (dawna 6.) por. "Skiby" połączono z 3. kompanią (dawna 8) ppor. "Wika", który został zastępcą por. "Skiby")
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe - udział w walkach o "Małą PAST-ę" przy ul. Pięknej, na odcinku Marszałkowskiej od ulicy Hożej do Alej Jerozolimskich, placówka kawiarnia "Szwajcarska", "Kleszcz", "Al. Jerozolimskie 17", Nowy Świat róg Książęcej (szkoła), Nowogrodzka.
Odznaczenia i awanse:
W czasie Powstania awansowany do stopnia podporucznika
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu 344 Lamsdorf (Łambinowice k. Opola), następnie od stycznia 1945 r. przebywał w Stalagu X B Sandbostel i Oflagu X C Lubeka (niem. Lübeck) oraz w Schwartau k. Lubeki (przemarsz pieszy więźniów w kwietniu 1945). Wyzwolony przez wojska angielskie 2 maja 1945 r.
Losy po wyzwoleniu:
Po wyzwoleniu z obozu przez aliantów wyruszył 12 maja 1945 roku w pieszą drogę powrotną do kraju. Po przedostaniu się przez granicę "aliancko-radziecką" koło Wismaru dotarł do domu w pierwszej połowie czerwca (1945).
Losy po wojnie:
W 1945 r. ożenił się z Hanną Nowakowską. Jesienią 1945 roku rozpoczął studia w Szkole Głównej Handlowej - oddział w Łodzi, które ukończył w roku 1948. Przez cały okres studiów pracował w Łodzi jako kelner. W roku 1948 otrzymał pracę w Centrali Tekstylnej a następnie - od roku 1950 - pracował w różnych przedsiębiorstwach przemysłu dziewiarsko - pończoszniczego, m. in. jako Główny Specjalista ds elektronicznego przetwarzania danych w Zakładach Przem. Dziewiarskiego "Marko" w Łodzi.
Miejsce pochówku:
Łódź, Cmentarz św. Rocha na Radogoszczu przy ul. Zgierskiej
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Jego ojciec Ignacy był robotnikiem w browarze, matka Emilia była robotnicą rolną. Ignacy Gargól zmarł w 1920 roku w szpitalu wojskowym w Łodzi. Po śmierci męża Emilia Gargól przeniosła się do Łodzi i w 1923 roku zabrała syna na stałe do miasta. W latach 1924 -1931 Kazimierz przebywał w Domu Sierot po Poległych Żołnierzach. W roku 1932 matka - po powtórnym zamążpójściu - zabrała go do domu. W listopadzie 1939 roku po zakończonej kampanii wrześniowej wrócił do Radomia, gdzie mieszkał jego matka. W czasie Powstania Warszawskiego pełnił funkcję zastępcy dowódcy plutonu w kompanii "Wik" batalionu "Iwo" (d-ca ppor. Zenon Wiktorczyk „Wik”, kompania od 18 sierpnia podporządkowana Batalionowi „Bełt”). Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Krzyżem Zasługi.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, Archiwum rodzinne, oświadczenia świadków dla ZBoWiD, datę śmierci i miejsce pochowania zgłosiła p. Barbara Gargól, synowa Powstańca (2024)
Uwagi - nazwiska w okresie okupacji:
Kazimierz Gargól vel Andrzej Kubala