Pseudonim:
"Jerzy Tarnowski"
Data urodzenia:
1911-02-12
Stopień:
podporucznik rezerwy (1934)
Miejsce urodzenia:
Żuromin powiat Sierpc
Imiona rodziców:
Ksawery - Władysława
Pseudonimy:
"J-13", "Jerzy Tarnowski"
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od lutego 1940 r. - oficer Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ), podlegał Zygmuntowi Ojrzyńskiemu "Ostaszewskiemu", kierownikowi komórki obserwacyjnej I Okręgu Warszawa NSZ. Następnie został szefem komórki obserwacyjno-wywiadowczej pod pseudonimem "J-13". W sierpniu (lub we wrześniu) 1943 r. wciągnięty przez Ojrzyńskiego do "Startu" (Ekspozytura Urzędu Śledczego m.st. Warszawy PKB), gdzie objął funkcję kierownika Placówki II (Śródmieście)
Oddział:
Narodowe Siły Zbrojne - brak informacji na temat przydziału
Losy po wojnie:
Po 1945 r. działał w WiN, jego szefem był S. Mierzeński "Mazurek".
Aresztowanie - proces:
Aresztowany przez UB w dniu 21 grudnia 1948 r. w swoim warszawskim mieszkaniu. Przeszedł bardzo ciężkie śledztwo. Oskarżony o mordowanie podczas okupacji działaczy komunistycznych i współpracę z Gestapo. "Częściowo" przyznał się do winy. Wyrokiem Sądu Wojewódzkiego dla m.st. Warszawy pod przewodnictwem sędziego Mariana Stępczyńskiego został skazany na karę śmierci. Oskarżał prokurator Baniamin Wajsblech. Rada Państwa nie skorzystała z prawa łaski i wyrok został skierowany do wykonania do Generalnego Prokuratora.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Zamordowany w więzieniu mokotowskim. 20 czerwca 1958 r. został pośmiertnie uniewinniony przez Sąd Wojewódzki dla m.st. Warszawy. Miejsce pochówku pozostawało nieznane. 24 maja 2013 r. szczątki Juliana Czerwiakowskiego odnaleziono w kwaterze „Ł" Cmentarza Powązkowskiego Wojskowego w Warszawie. Uroczysty pogrzeb odbył się 27.09.2015 r.
Miejsce pochówku:
Cmentarz Wojskowy na Powązkach - panteon-mauzoleum na Łączce
Awanse:
W dniu 29.02.2016 r. pośmiertnie awansowany do stopnia porucznika