Pseudonim:
"Warszawa" (?)
Data urodzenia:
1910-12-13
Miejsce urodzenia :
Latowicz - wieś Wielgolas, powiat Mińsk Mazowiecki
Imiona rodziców :
Ludwik - Magdalena z Rechniów
Udział w konspiracji 1939 -1944 :
III Obwód "Waligóra" (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 2 Rejon (Koło - cmentarze) - pluton 321
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Świętojańska 29/31
Oddział :
Uczestnik Powstania Warszawskiego - brak informacji na temat przydziału
Szlak bojowy :
Przypuszczalny szlak bojowy: Wola - Stare Miasto - ... (dane niepotwierdzone)*
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Mokotów. Poległ 30 września 1944 r. - ul. Rakowiecka róg Puławskiej (dane za świadectwem śmierci wydanym przez parafię św. Michała przy ul. Puławskiej w Warszawie, nr aktu 183/1945 r. oraz za zaświadczeniem ZBoWiD z 3.10.1946)
Miejsce pochówku :
Ekshumowany z Mokotowa przez rodzinę i pochowany na Cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej
Uwagi :
Według informacji zawartych w zaświadczeniu z 3.10.1946 r. wystawionym przez ZBoWiD - Komitet Wojewódzki w Warszawie, Józef Zwierz należał do
„organizacji konspiracyjnej AK - III Obwód ”Waligóra„ (Wola) - pluton 321, następnie w zgrupowaniu kpt. ”Hala" i poległ dnia 30.09.1944 roku na ul. Rakowieckiej róg Puławskiej”. Zaświadczenie wydane dla żony poległego, Marii Zwierz, celem uzyskania renty wdowiej. W zaświadczeniu nie podano wymienianego w zgłoszeniu ps.
Warszawa. Co więcej, pseudonim ”Warszawa” pojawia się także w odniesieniu do innego żołnierza plutonu 321 -
Wacław Kuran rocznik 1902 (przydział: - III Obwód „Waligóra” (Wola) - 2 Rejon (Koło - cmentarze), pluton 321, następnie w zgrupowaniu kpt. „Hala”). Miejsce i data śmierci także nie odpowiadają szlakowi bojowemu zgrupowania „Hal"
Źródła:
MPW-kontakt: relacja oraz kopie dokumentów z archiwum rodzinnego córki*
Informacje dodatkowe:
* Do wybuchu Powstania mieszkał na Starym Mieście. Według relacji rodzinnej brał udział w konspiracji razem z mieszkającymi w kamienicy Świętojańska 29/31 braćmi Pietras. Prawdopodobnie jeden z braci zginął w trakcie Powstania. Józef Zwierz przed godziną "W" część rzeczy rodzinnych wyniósł do piwnicy, a rodzinę (żonę i córkę) w końcu lipca 1944 roku odprawił na wieś w okolice Warszawy. O śmierci Józefa rodzina dowiedziała się z kartki pozostawionej na murze zniszczonego domu. Na kartce podane było miejsce pochówku Józefa Zwierza. Rozpoznany został na podstawie ubrania, wyglądu oraz znajdującej się przy zwłokach kartce w butelce. Rodzina ekshumowała ciało bez obecności przedstawicieli Polskiego Czerwonego Krzyża i sama przewiozła zmarłego na Cmentarz przy Wałbrzyskiej. Informacje na temat szlaku bojowego Józefa Zwierza przekazywane były w rodzinie wyłącznie w formie ustnej. Rodzina z całą pewnością jest przekonana, że Józef Zwierz podczas Powstania Warszawskiego walczył na Woli, jednak członkowie rodziny przebywali wówczas poza miastem. W zbiorach MPW brak jest pisemnych relacji naocznych świadków, które mogłyby potwierdzić udział Józefa Zwierza w walkach na Woli.