Pseudonim:
"Biały"
Data urodzenia:
1921-03-04
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Błotnica powiat Radom
Imiona rodziców :
Michał - Karolina [vel. Anna]
Wykształcenie i zawód:
szofer
Adres przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Mariensztat 20 m. 2
Oddział :
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - odcinek "Kuba" - "Sosna" - Korpus Bezpieczeństwa - 1. batalion szturmowy KB "Nałęcz" - przydział niepotwierdzony
Szlak bojowy:
Stare Miasto
Miejsce (okoliczności) śmierci :
Zaginął. Po wojnie podczas prac ekshumacyjnych jego dokumenty z czasu wojny zostały odnalezione luzem w gmachu Pałacu Raczyńskich przy ul. Długiej 7, gdzie w czasie Powstania Warszawskiego mieścił się Centralny Szpital Chirurgiczny nr 1. Po opuszczeniu Starówki przez powstańców w gmachu pozostali ciężko ranni, których nie można było przenieść kanałami. 2 września do szpitala dotarli Niemcy. Personelowi, a także chorym i rannym mogącym chodzić, rozkazano wyjść na zewnątrz budynku, a na ciężko rannych pozostawionych wewnątrz dokonano mordu. Zwłoki zamordowanych polano następnie benzyną i podpalono. W sumie w szpitalu na ul. Długiej 7 Niemcy zamordowali ok. 200 osób. Niewykluczone, że Józef Skoczek mógł się znajdować w tej grupie, ale brak jest na ten temat potwierdzenia w zachowanych dokumentach. Po wojnie poszukiwany bezskutecznie przez ojca i matkę za pośrednictwem Polskiego Czerwonego Krzyża.
Źródła:
MPW- kopia kwestionariusza weryfikacyjnego na nazwisko Karolina Skoczek z d. Barańska (matka), PCK - kartoteka ogólna
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter