Data urodzenia:
1901-12-23
Funkcja:
Komendant Rejonu
Miejsce urodzenia:
Zamość
Imiona rodziców:
Henryk - Zofia Justyna z domu Sobierańska
Działalność i służba wojskowa do 1939 r.:
Był polskim działaczem niepodległościowym, związanym z obozem piłsudczykowskim. W wieku 16 lat wstąpił do POW (lata 1918 - 1920 r.) a następnie do Wojska Polskiego. Uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, następnie oficer rezerwy piechoty 32. pułku piechoty. Studiował ekonomię na WSH, działał w wielu organizacjach studenckich. Po ukończeniu studiów pracował w CZKR, następnie w BGK, w zarządzie m. st. Warszawy, a w końcu lat 30-stych w gabinecie ministra Rolnictwa i Reform Rolnych.
Udział w konspiracji 1939-1944:
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 8 Rejon "Kolczyn" - "Łęgów" - "Kampinos" (Łomianki) - Komendant Rejonu
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Kampinos"; w pierwszych dniach sierpnia dowodził zgrupowaniem (pułk "Palmiry-Młociny"), po zranieniu zmuszony w drugiej połowie sierpnia zdać dowództwo (dowodzenie przekazał por. "Dolinie", następnie mjr. "Okoniowi").
Szlak bojowy:
Kampinos - Bielany - Kampinos.
Odniesione rany:
Ciężko ranny 1.08.1944 r. w ataku na lotnisko na Bielanach. Leczony w szpitalu na terenie Zakładu dla Niewidomych w Laskach.
Odznaczenia:
Krzyż Virtuti Militari V klasy (1944)
Losy po Powstaniu:
Powrócił do działalności konspiracyjnej. W 1945 r. awansowany do stopnia majora.
Losy po wojnie:
Po wojnie zaangażował się w działalność społeczną, oświatową, był członkiem ZBoWiD. Związany z Lewicą PSL, następnie pracował w Ludowej Spółdzielni Wydawniczej i Wydawnictwie "Prasa ZSL". Działał na rzecz upamiętnienia walk żołnierzy swojego Rejonu.
Awanse:
W 1968 został awansowany na podpułkownika WP.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku :
Cmentarz leśny na terenie Zakładu dla Niewidomych w Laskach koło Warszawy
Źródła:
MPW, fot. mogiły udostępnił p. Mariusz Skroński