Pseudonim:
"Bazyli"
Data urodzenia:
1911-07-01
Data śmierci:
1990-12-31
Funkcja:
-
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Radom
Imiona rodziców:
Józef - Bronisława
Pseudonimy:
"Goj", "Bazyli", "Roman"
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od września 1940 r. - członek Organizacji "Sierp i Młot" w Sulejówku koło Warszawy. Aresztowany przez Gestapo w listopadzie tego roku i osadzony na Pawiaku. Przeszedł ciężkie śledztwo w al. Szucha. Wywieziony do KL Auschwitz, gdzie przebywał od 7 stycznia do 5 listopada 1941 r. (numer obozowy 8068, Block III A). Wykupiony z obozu przez matkę; przez pewien czas ukrywa się i leczy w leśniczówce koło Łomży. Od 1942 r. żołnierz 5. kompanii "Dęby" w Woli Grzybowskiej, gdzie jest magazynierem broni. Zagrożony ponownym aresztowaniem zostaje przez dowódcę przeniesiony do Warszawy. Przydział w lipcu 1944 r. - Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy) - Oddział Osłony TWZW (Tajne Wojskowe Zakłady Wydawnicze).
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy) - Oddział Osłony WZW (Wojskowych Zakładów Wydawniczych)
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ. W sierpniu i wrześniu 1944 r. uczestniczył m.in. w zdobyciu Poczty Głównej na pl. Napoleona, w zdobyciu działa samobieżnego "Hetzer" na ul. Szpitalnej, w działaniach wspierających na ul. Żelaznej, Ciepłej i w rejonie Hal Mirowskich, w ataku na kościół św. Krzyża i Komendę Policji na Krakowskim Przedmieściu, oraz w licznych, lokalnych działaniach bojowych.
Odznaczenia:
Krzyż Zasługi z Mieczami (styczeń 1943), Krzyż Walecznych (trzykrotnie), Krzyż Armii Krajowej (Nr legitymacji 25737), Medal Wojska (Nr 28860, nadany 03.09.1982 r. - Londyn), Warszawski Krzyż Powstańczy (1.10.1983)
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu 318 (344) Lamsdorf, Oflagu II D Gross-Born, Stalagu X B Sandbostel i Oflagu X C Lübeck.
Numer jeniecki:
101626
Miejsce śmierci:
Świnoujście
Źrodła:
MPW-baza uczestników PW, MPW-zbiory P/8333, archiwum rodzinne
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Józef Godlewski ps. "Bazyli" (1911-1990). Fot. archiwum rodzinne

Józef Godlewski ps. "Bazyli" (1911-1990). Fot. archiwum rodzinne

Oflag X C Lubeka - Józef Godlewski drugi od lewej (w oficerkach)

Oflag X C Lubeka - Józef Godlewski drugi od lewej (w oficerkach)

Oflag X C Lubeka - Józef Godlewski drugi od lewej (z fajką)

Oflag X C Lubeka - Józef Godlewski drugi od lewej (z fajką)

Mogiła Józefa i Tamary Godlewskich na Cmentarzu w Świnoujściu. Fot. Mariusz Skroński.

Mogiła Józefa i Tamary Godlewskich na Cmentarzu w Świnoujściu. Fot. Mariusz Skroński.

Nasz newsletter