Data urodzenia:
1928-10-19
Pseudonimy:
"Joanna", "Wanda"
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Wacław - Walentyna z domu Moksiewicz
Adres przed wojną:
Warszawa ul. Kopernika 10 m. 2
Wykształcenie:
W czasie okupacji ukończyła szkołę podstawową im. Z. Wołowskiej, a następnie gimnazjum im. Cecylii Plater-Zyberkówny w ramach tajnych kompletów.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Praktykę sanitarną odbyła w Szpitalu im. Karola i Marii, w Warszawskiej Szkole Pielęgniarek oraz w ambulatorium i sali operacyjnej Szpitala im. Dzieciątka. Jezus (szkolenia prowadziła dr Bratkowska.)
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) : Punkt sanitarny ul Nowogrodzka róg Pankiewicza następnie : pułk KG AK "Baszta" - sanitariat - Szpital Elżbietanek ul. Goszczyńskiego 1
Szlak bojowy:
Mokotów - kanały - Śródmieście Południe.
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
Jej brat
Krzysztof ps "Smok" walczył w batalionie "Golski", następnie w zgrupowaniu "Radosław"
Losy po Powstaniu:
Po wyjściu z kanałów została przeprowadzona w konwoju do Fortu na Mokotowie, skąd przetransportowano ją do obozu w Pruszkowie (Dulag 121) Następnie wywieziona do obozu w Skierniewicach.
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Ojciec Wacław Bitner ‑ syn gen. Ryszarda Bitnera, był adwokatem, posłem na sejm RP z ramienia Chrześcijańskiej Demokracji. Matka Walentyna Bitner z domu Moksiewicz, lekarz pediatra, pracowała jako lekarz szkolny. W sześciopokojowym mieszkaniu przy Kopernika 10 mieściła się kancelaria ojca. W 1939 r. ojciec Joanny i Krzysztofa poprzez Rumunię udał się do Paryża; potem działał jako konsul w Tuluzie. Następnie do końca wojny przebywał w USA. Matka Joanny w czasie okupacji będąc referentką sanitarną w Kancelarii Głównej AK, zorganizowała drużynę sanitarną, do której należała córka i jej koleżanki: Zosia Bodytko, córka administratora domu, Hanka Bukowska córka znanego farmaceuty, właściciela apteki na rogu Marszałkowskiej i Pięknej a także Teresa Mężyńska.
Nazwisko po mężu:
Joanna Bitner-Lisowska
Miejsce pochówku :
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), w grobie rodzinnym
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, TLW, MPW-zbiory: wspomnienia sygn. P/4939. Informacja o śmierci przekazana przez Pokój Kombatanta MPW
Archiwum Historii Mówionej: