Pseudonim:
"Tur"
Data urodzenia:
1927-02-24
Data śmierci:
1950-05-17
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia :
Grodzisk Mazowiecki
Imiona rodziców:
Władysław - Władysława z Zagrajków
Udział w konspiracji 1939-1944:
Armia Krajowa - Obszar Warszawski - Podokręg Zachodni „Hallerowo”, „Hajduki”, „Cukrownia” - Grodzisk Mazowiecki
Oddział :
Armia Krajowa - Grupa „Kampinos” - batalion mjr. „Korwina” - kompania kpt. ”Mścisława” - IV pluton
Szlak bojowy:
Kampinos. Uczestnik walk o wieś Pociechę, Janówek, Brzozówkę, Truskaw i inne.
Losy po wojnie:
Aresztowany na początku 1947 i przez WSR w Warszawie na rozprawie 8 II 1950 oskarżony o "pracę propagandową na rzecz PSL w okresie: 1946-styczeń 1947". Skazany na karę śmierci i stracony 17 maja 1950 razem z Kazimierzem Tuszyńskim.
Źródła:
IPN, Tadeusz Swat “Przed Bogiem i Historią. Księga ofiar komunistycznego reżimu w Polsce lat 1944-1956 – Mazowsze”
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fotografia wykonana w Kampinosie we wrześniu 1944 roku w okolicy miejscowości Pociecha. Siedzą od lewej: plut. pchor. Zdzisław Jóźwiak „Mewa”,  kpr. pchor. Mieczysław Kwapisiewicz „Stadnicki", kpr. Czesław Kosta ”Częstochowa" (poległ 27.09.1944),  strz. Krystian Prusak ”Maxim", st. strz. Kazimierz Tuszyński ”Łoś" i  Jerzy Wojdalski ”Tur". Fot. ze zbiorów prywatnych.

Fotografia wykonana w Kampinosie we wrześniu 1944 roku w okolicy miejscowości Pociecha. Siedzą od lewej: plut. pchor. Zdzisław Jóźwiak „Mewa”, kpr. pchor. Mieczysław Kwapisiewicz „Stadnicki", kpr. Czesław Kosta ”Częstochowa" (poległ 27.09.1944), strz. Krystian Prusak ”Maxim", st. strz. Kazimierz Tuszyński ”Łoś" i Jerzy Wojdalski ”Tur". Fot. ze zbiorów prywatnych.

Nasz newsletter