Data urodzenia:
1919-08-02
Funkcja:
dowódca kompanii
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 139 Miejsce: 60
Miejsce urodzenia:
Rzuców
Imiona rodziców:
Antoni - Kazimiera z domu Strączyńska
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział IV (Kwatermistrzowski) - Służba Uzbrojenia "Leśnictwo"
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Leśnik" - 1 kompania - od 5.08.1944 r. dowódca kompanii. Na Górnym Czerniakowie uczestniczy w walkach w ramach Zgrupowania „Radosław”- z resztką swojej kompanii zostaje włączony do Batalionu "Czata 49"
Szlak bojowy:
Wola - Muranów - Stare Miasto - kanały -Śródmieście - Górny Czerniaków
Brał udział w obronie Sądów Grodzkich na Lesznie 53/55 oraz walkach w rejonie ulic: Leszno, Żelazna, Grzybowska, Rymarska, Plac Bankowy, Plac Żelaznej Bramy. Na Muranowie – udział w walkach w rejonie hali autobusowej przy ul. Inflanckiej oraz zajezdni tramwajowej "Muranów" przy ul. Sierakowskiej 8. Na Starym Mieście – obrona reduty PWPW (Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych) przy ul. Sanguszki 1 oraz udział w walkach na Starym Mieście do jego upadku, następnie przejście kanałami na teren Śródmieścia. Na Górnym Czerniakowie - Zgrupowania „Radosław”- "Czata 49"
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ we wrześniu 1944 na Czerniakowie, prawdopodobnie podczas próby przeprawy przez Wisłę. Za datę śmierci przyjmuje się 20.09.1944 r.
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Jego ojciec - major Antoni Włodzimierz Szypowski, syn Antoniego i Marii z Dębickich, ur. 5 sierpnia 1885 roku w Słupcy w powiecie konińskim był uczestnikiem I wojny światowej. W 1920 pełnił służbę w Oddziale II Sztabu Min. Spraw Wojskowych. 1 VII 1923 awansowany do stopnia majora, służył w Inspekcji Technicznej Uzbrojenia. Po przejściu w st. sp. pracował w Skł. Uzbr. nr 7. Został zamordowany przez NKWD w Katyniu. Major Antoni Szypowski miał synów: Włodzimierza, Henryka, Tadeusza i Jerzego. Brat Antoniego - a więc stryj Jerzego -
płk Jan Szypowski ps. "Leśnik" (1889-1950) brał udział w Powstaniu Warszawskim. Był dowódcą Zgrupowania „Leśnik”, jednego z najliczniejszych oddziałów w Powstaniu, a także szefem Służby Uzbrojenia w Komendzie Głównej AK.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW. Informacje oraz fotografia portretowa przekazane przez p. Krystynę Szypowską. MPW-zbiory: P/5901 - materiały Środowiska Byłych Żołnierzy Zgrupowania "Leśnik"
Publikacje:
Stanisław Podlewski "Przemarsz przez piekło" Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1971, Juliusz Kulesza "Reduta PWPW" Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1989, Juliusz Kulesza "W murach Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych" Wydawnictwo ASKON 2003, Jakub Żbikowski, Zgrupowanie Armii Krajowej "Leśnik' Geneza i szlak bojowy w Powstaniu Warszawskim.