Data urodzenia:
1924-02-27
Miejsce urodzenia:
Żyrardów
Imiona rodziców:
Franciszek - Sabina z domu Majorek
Udział w konspiracji 1939-1944:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 4. Rejon - II batalion szturmowy "Odwet" ("Odwet II")
Praca w czasie okupacji niemieckiej:
W czasie wojny, od 10.09.1942 do 31.07.1944 pracował w Państwowej Fabryce Karabinów pod zarządem firmy "Steyr-Daimler-Puch" AG w Warszawie, w charakterze ucznia ślusarko - tokarskiego.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Wolska 151 m.43
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 4. Rejon - II batalion szturmowy "Odwet" ("Odwet II"), w Śródmieściu - 3. batalion pancerny "Golski" - 4. kompania "Odwet"
Szlak bojowy:
Kolonia Staszica - Pole Mokotowskie - Śródmieście Południe
Rodzeństwo walczące w Powstaniu Warszawskim:
Siostra Jerzego
Felicja Środzińska była łączniczką w batalionie „Lecha Grzybowskiego” (Zgrupowanie „Chrobry II")
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu X B Sandbostel. Przebywał w podobozach Hamburg i Schwesing
Losy po wojnie:
11 grudnia 1945 roku zarejestrował się w PCK w Warszawie jako powracający z niewoli niemieckiej ze Stalagu XB. Po powrocie kontynuował naukę w Warszawie - uczeń prywatnego Gimnazjum im. Stefana Żeromskiego.
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy, Medal za Warszawę 1939-1945. Medal Zwycięstwa i Wolności 1945, Krzyż Partyzancki, Medal Kombatancki za czynny udział w Ruchu Oporu w latach 1939-1945 w szeregach Armii Krajowej (Sztokholm 1980 r.), Medal Zwycięstwa i Chwały (przyznawany przez Radę Przyjaciół ZHP b. żołnierzy Szarych Szeregów - AK w Skandynawii)
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku:
Cmentarz Bródnowski w Warszawie, kw. 74 C - VI 17
Informacje dodatkowe:
Podczas okupacji niemieckiej odbył szkolenie wojskowe. Zajęcia odbywały się zarówno w lokalach konspiracyjnych, jak też w terenie. Podczas Powstania Warszawskiego uczestniczył w walkach o Kolonię Staszica (19 dni w okrążeniu na ul. Prezydenckiej 7, przebicie na ul. Polną). Po rozbiciu oddziału na Polu Mokotowskiem przydzielony do 3. batalionu pancernego "Golski" na terenie budynku Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Uczestniczył w obronie gmachu Politechniki, placówek na ul. Noakowskiego, obronie barykad na ul. 6. Sierpnia, Śniadeckich, Koszykowej, gmachu Architektury. Brał również udział w transporcie broni, materiałów wybuchowych oraz zboża za Aleje Jerozolimskie.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, PCK, archiwum rodzinne syna, p. Andrzeja Środzińskiego