Data urodzenia:
1931-11-10
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców :
Mieczysław - Wanda
Adres zamieszkania przed wojną:
Przed wybuchem wojny rodzina Kwietniewskich mieszkała w Suwałkach, gdzie ojciec Jerzego, Mieczysław Kwietniewski był podinspektorem szkolnym.
Udział w konspiracji 1939 -1944:
Szare Szeregi - Zawiszacy. Od maja1943 r. do lipca 1944 był członkiem patrolu dowodzonego przez Romualda Sianko ps. Płowy. Uczestnik akcji "małego sabotażu", malowania haseł na murach, kolportażu prasy, obserwacji ruchów nieprzyjaciela. Brał udział w akcjach zwiadowczych, prowadzonym rozpoznaniu oraz ubezpieczaniu grup harcerskich odbywających szkolenia.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Hajoty 60 m. 1
Oddział :
Szare Szeregi - służba łącznościowa
Dzielnica, szlak bojowy:
Bielany - Kampinos - Bielany. Przeprowadzał Powstańców do Puszczy Kampinowskiej.
Rodzina biorąca udział w konspiracji i Powstaniu:
Jego ojciec Mieczysław Kwietniewski ps. Piotr był w sztabie VII Obwodu „Obroża” Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej , gdzie od czerwca 1940 roku pełnił funkcję Kierownika Referatu Organizacyjnego. Matka Wanda Kwietniewska od 17.07.1940 roku była łączniczką sztabu „Obroży„, a następnie od 1942 roku kierownikiem punktu kontaktowego KG AK ”Rango" w Warszawie.
Odniesione rany :
W czasie Powstania Warszawskiego został ranny w obie nogi.
Losy po Powstaniu:
Pojmany przez Niemców i wysiedlony z terenu Bielan do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulagu 121), a następnie wywieziony do Końskich. W lasach opoczyńskich koło Zarzęcina trafilł do oddziału partyzanckiego, gdzie była radiostacja. Łącznikami było dwóch synów leśniczego, a Jerzy Kwietniewski został trzecim łącznikiem. Po wyzwoleniu w 1945 roku przez pewien czas mieszkał z rodzicami w Łodzi.
Losy po wojnie:
Po wojnie uczęszczał do trzyletniego Gimnazjum Mechanicznego w Tczewie, a następnie kontynuował naukę w Technikum Budowy Maszyn w Elblągu. Po ukończeniu TBM otrzymał nakaz pracy w "Zamechu", gdzie był dyspozytorem zmiany, a następnie głównym dyspozytorem. Pracował także w Elbląskim Kombinacie Budowlanym. Mieszkał w Elblągu.
Awanse:
Porucznik WP w stanie spoczynku
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego - materiały w zasobie Pokoju Kombatanta MPW, MPW-teczka: ankieta uczestnika Powstania Warszawskiego, deklaracja członkowska ZBoWiD z 24.08.1978 (kserokopia), oświadczenia świadków: Andrzej Rylski ps. Sęp, Romuald Sianko "Płowy"
Publikacje:
Sebastian Malicki, Tam była Polska, wywiad z Jerzym Kwietniewskim, Elbląska Gazeta Internetowa, 1.08.2016; Jerzy Kwietniewski: "Jeżeli przegrywałem, to przez awarię motocykla", Elbląska Gazeta Internetowa, 31.10.2020