Data urodzenia:
1924-03-20
Stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Kazimierz - Wacława z domu Wójcicka
Wykształcenie do 1944 r.:
W latach 1931-1937 uczeń szkoły powszechnej, w okresie 1937-1941 uczeń gimnazjum, następnie uczeń liceum rolniczego w Sobieszynie. Po 3 miesiącach nauki aresztowany, po tygodniu zwolniony. W 1942 r. rozpoczyna naukę jako uczeń Liceum Giżyckiego (do czerwca 1944 r.). Od czasów szkoły powszechnej uprawiał sporty pływackie, w AZS-ie Warszawa oraz żeglarstwo w drużynie harcerskiej im. St. Rogozińskiego.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od stycznia 1941 r. ZWZ-AK,
Warszawski Okręg Armii Krajowej - VIII Samodzielny Rejon Okęcie - 7. pułk piechoty "Garłuch" - kompania porucznika Babiarza (do lutego 1942). W Garłuchu pełnił funkcję d-cy sekcji i zastępcy dowódcy drużyny Tadeusza Mickiewicza ps. "Mik", zamordowanego przez Niemców w 1943 r. Do wybuchu Powstania uczestniczył w tajnych ćwiczeniach teoretycznych i praktycznych z broni. Pod koniec 1943 r. ukończył tajny kurs podoficerski.
Praca przed Powstaniem:
W okresie okupacji pracował w Monopolu Tytoniowym, pracowni graficznej i wytwórni konfekcyjnej "Attoza"
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Parasol" - 1. kompania, następnie przyjęty do POS (Powstańcze Oddziały Specjalne) "Jerzyki" pod dowództwem por. Jerzego Strzałkowskiego.
Odniesione rany:
Lekko ranny podczas walk na Woli, przysypany na Starym Mieście
Szlak bojowy:
Wola - udział w walkach w rejonie ul. Młynarskiej i cmentarzy ewangelickich - Stare Miasto - kanały - Żoliborz - Kampinos Jaktorów - Góry Świętokrzyskie
Losy po Powstaniu:
Nie mogąc dołączyć do oddziałów partyzanckich z Białobrzegów za Bylicą powrócił do majątku w Lesznowoli. Próbowali przystąpić do tamtejszych Batalionów Chłopskich, jednak na skutek pojawienie się Niemców, żołnierze BCh oddalili się, przy okazji zabierając broń obu chłopców. W połowie listopada 1944 r. Jerzy znalazł się w Podkowie Leśnej pod Warszawą, następnie w Radomsku i Piotrkowie Trybunalskim.
Losy po wojnie:
W 1945 roku rozpoczął studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie, odbył praktyki rolne w majątku SGGW pod Jaktorowem. W czasie studiów był kilkukrotnym mistrzem Polski i mistrzem Warszawy w pływaniu stylem grzbietowym oraz czołowym zawodnikiem w piłce wodnej. W 1953 r. uzyskał dyplom mgr. Nauk Agrotechnicznych i inż. technologa przemysłu spożywczego. Od 1952 roku żonaty z
Haliną Sobieszek - uczestniczką Powstania Warszawskiego ps. "Myszka", żołnierzem AK z VI Obwodu (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej (pluton 1656)
Odznaczenia:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Walecznych, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki, Warszawski Krzyż Powstańczy, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Za Warszawę, Medal Zwycięstwa i Wolności.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Informacje dodatkowe:
Przedni zwiadowca w bitwie pod Pociechą. Uczestnik bitw pod Truskawiem i Jaktorowem
Źródła:
MPW, relacja - dar H. Kondrackiej