Data urodzenia:
1918-07-25
Stopień:
podporucznik (awans wiosną 1944)
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Maksymilian - Jadwiga Franciszka z domu Dąbrowska
Adres zamieszkania przed wojną :
Warszawa, Aleje Jerozolimskie 75
Przebieg służby wojskowej do 1939 r.:
Ukończył szkołę podchorążych.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od lutego 1940 roku w ZWZ-AK. Uczestniczył w wielu akcjach dywersyjnych Polskiego Podziemia, m. in. w akcji "Taśma"(1943). Przydział przed Powstaniem: Kedyw Komendy Głównej Armii Krajowej - Brygada Dywersyjna "Broda 53" - kompania motorowa "Żuk"
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - pułk "Broda 53" - kwatermistrzostwo
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście - Górny Czerniaków
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu X - B Sandbostel
Losy po wyzwoleniu:
W Niemczech poznał wywiezioną na roboty Kazimierę Irenę z domu Sulak (1923-1989), z którą wkrótce ożenił się i założył rodzinę. Mieli pięcioro dzieci.
Miejsce śmierci :
Koszęcin w powiecie lublinieckim
Miejsce pochówku:
Cmentarz Komunalny w Lublińcu, kwatera I/A1/6-1-12
Losy po wojnie:
Jako były żołnierz Armii Krajowej w okresie powojennym był szykanowany i nie mógł zdobyć pracy. Bezpośrednio po powrocie z obozu jenieckiego podjął pracę w straży pożarnej. W kolejnych trudnych dla rodziny latach dzięki wsparciu rodziców, Maksymiliana i Jadwigi Gwiazdeckich, objął gospodarstwo w Świeszewie. Następnie rodzina przeniosła się do Stargardu Szczecińskiego, gdzie pracował jako kierowca w przedsiębiorstwie transportowym, a później do Kadyn, gdzie Jerzy Gwiazdecki rozpoczął pracę w Stadninie Koni Kadyny. Pod koniec życia mieszkał w Koszęcinie, pracując jako kontroler biletów w PKS (losy po wojnie na podstawie informacji przekazanych przez siostrzeńca, p. Jerzego Jana Romana).
Źródła:
Polski Czerwony Krzyż, Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, P/9364/20, dar p. Jerzego Jana Romana. MPW-kontakt: p. Jerzy Jan Roman, siostrzeniec Jerzego Gwiazdeckiego "Bora". Aktualizacja: 02/2020