Pseudonim:
"Pruski"
Data urodzenia:
1914-05-10
Data śmierci:
1998-06-26
Funkcja:
oficer gospodarczy
stopień:
podporucznik
Numer legitymacji AK :
12001
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Adam - Zofia z domu Kowalska
Młodość:
Pochodził z rodziny urzę­dniczej.
Wykształcenie i działalność zawodowa do 1939 r.:
Ukończył Gimnazjum im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie. Po maturze rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył je pomyślnie w czerwcu 1935 r. i w październiku rozpoczął aplikację w Sądzie Grodzkim w Warszawie, na­stępnie w Sądzie Okręgowym w War­szawie i prokuraturze Sądu Okręgowego w Warszawie. Przed wybuchem wojny złożył egzamin sędziowski i rozpoczął pracę asesora w Sądzie Okręgowym w Warszawie.
Praca w okresie okupacji niemieckiej i udział w konspiracji 1939-1944:
Do kwietnia 1942 r. pracował w Wydziale Cywilnym w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Odszedł z sądownictwa po zaangażowaniu się w działalność kon­spiracyjną w AK i groźby aresztowania. Po kilkunastu miesiącach został wpi­sany na listę adwokatów i od 5 czerwca 1943 r. rozpoczął pracę w prywatnej kancelarii. Prowadził sprawy wyłącznie cywilne, aż do wybuchu Powstania Warszawskiego. W czasie wojny ukończył konspiracyjną szkołę podchorążych. Przydział w okresie konspiracji: Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" - IV zgrupowanie "Gurt" - poczet dowódcy.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Marszałkowska 9 m. 34
Oddział :
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" - IV zgrupowanie "Gurt" - kwatermistrzostwo - oficer gospodarczy
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Warszawski Korpus Armii Krajowej (od 20.09.1944):
28. Dywizja Piechoty AK im. Stefana Okrzei - 15. pułk piechoty AK "Wilków"
Losy po Powstaniu :
Niewola niemiecka - po kapitulacji został wywieziony do obozu jenieckiego w Bawarii. Wyzwolony wiosną 1945 roku przez armię amerykańską.
Numer jeniecki:
102102
Losy po wyzwoleniu:
Natychmiast po wyzwoleniu zgłosił się do służby wojskowej, którą podjął we Włoszech w II Korpusie gen. Andersa. Został zdemobilizowany w lipcu 1947 r. i
Losy po wojnie:
W 1947 roku, po powrocie do kraju, przyjeździe do Warszawy i od­szukaniu rodziny uzyskał wpis na listę adwokatów (4 grudnia 1947) i rozpoczął prowadzenie prywatnej kancelarii przy ul. Czerwonego Krzyża, jednak od 1 sty­cznia 1949 r. poświęcił się pracy wyłącz­nie jako radca prawny. Po 10 latach powrócił jednak do praktyki adwokackiej i od 14 listopada 1958 r. podjął praktykę w Zespole Adwokackim nr 2, którą za­kończył 31 grudnia 1982 r.
Odznaczenia:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Wojska, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Złoty Krzyż Zasługi, brytyjski War Medal, Złota Odznaka Za Zasługi dla m. st. Warszawy, Medal Tysiąclecia Państwa Polskiego
Miejsce pochówku:
Cmentarz Powązkowski w Warszawie
Źródła:
Edmund Mazur, Szpalty Pamięci: Adwokat Jerzy Gniewiewski 1914-1998, w: Palestra 42/9-10(489-490), 234-236| Karta ewidencyjna członka ZBoWiD
Uwagi:
Z list ZBoWiD skreślony na własne żądanie
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter