Data urodzenia:
1930-01-05
Numer legitymacji AK:
113372
Miejsce urodzenia:
Bydgoszcz
Imiona rodziców:
Zachariusz - Zofia z domu Żółkiewska
Dzieciństwo:
Jego ojciec był oficerem zawodowym RP. Przyjechał z Gruzji po wojnie gruzińsko-bolszewickiej w 1921 roku i służył do rozwiązania Armii Polskiej na Zachodzie w 1948 roku. W 1935 roku ojciec dostał przeniesienie do Rembertowa, więc rodzina zamieszkała w Warszawie przy ul. Wilczej 56.
Wykształcenie do 1944 r. :
Uczeń prywatnej szkoły pani Chełmońskiej przy ul. Marszałkowskiej.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Wilcza 56 m.32
Oddział:
Armia Krajowa - Komenda Placu Śródmieście-Południe - kompania dyspozycyjna. Zgłaszając się do Powstania zawyżył swój wiek, twierdząc, że ma 17 lat, podczas gdy miał 14. Przysięgę składał wobec - jak wspomina - podpułkownika Albina [chodzi zapewne o gen. Albina Skroczyńskiego, ps. „Klimek”, „Chrabąszcz”, „Łaszcz”, Komendanta Obszaru stacjonującego na terenie Śródmieścia Południowego].
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu X B Sandbostel, następnie przeniesiony do Stalagu VI C Oberlangen
Losy po wyzwoleniu:
Po wyzwoleniu służył na terenie Włoch w 15. Wileńskim Batalionie Strzelców „Wilków” 5. Kresowej Dywizji Piechoty Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
Losy po wojnie:
Pozostał na emigracji. Mieszkał w USA. Wieloletni sekretarz chicagowskiego oddziału Koła Byłych Żołnierzy Armii Krajowej.
Odznaczenia :
Odznaczony Krzyżem Walecznych, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP oraz wieloma innymi odznaczeniami.
Miejsce śmierci:
Chicago, USA
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW. Zdjęcie z serii portretów Powstańców Warszawskich wykonanych w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013. Informację o śmierci podał ŚZŻAK. Nekrolog Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z 06-04-2021,kombatanci.gov.pl/pl/pożegnania, dostęp: 08-04-2021
Archiwum Historii Mówionej: