Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1926-01-08
Data śmierci:
1944-08-00
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców :
Brunon - Matylda z domu Szymańska
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Korzeniowskiego 5/4
Oddział :
Uczestnik Powstania Warszawskiego - brak informacji na temat przydziału.

    Według zapisów PCK podczas powojennych ekshumacji ciało na swoje kwatery zabrało środowisko żołnierzy batalionu ”Kiliński". Obecnie przydział nieustalony

Szlak bojowy :
Stare Miasto
Miejsce pochówku :
Pochowany w mogile zbiorowej na terenie Ogrodu Krasińskich (1945), po ekshumacji wtórnej (1947) pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (na Starych Powązkach) kw. 54, rz. 1, gr. 26. Wraz z nim pochowani są jego brat Krzysztof Zborowski (1923-1944), żołnierz batalionu „Zośka” oraz matka Matylda Zborowska.
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Jego matka Matylda Zborowska z Szymańskich oraz babka Lucyna Szymańska zostały zamordowane przez Niemców w egzekucji na Ochocie dnia 5 sierpnia 1944 r. Brat Krzysztof Zborowski ps. "Krzyś" (1923-1944) poległ w obronie cmentarza żydowskiego na Woli. Ojciec, Bruno Zborowski (ur. 15 lipca 1888 w Warszawie, zm. 27 sierpnia 1983 tamże) był architektem, pedagogiem i konserwatorem zabytków. W 1905 brał udział w strajku szkolnym. Ukończył Wydział Architektury na Politechnice Lwowskiej. W 1917 podczas konkursu na projekt kapliczki upamiętniającej bitwę pod Ostrołęką jego propozycja otrzymała I miejsce. Podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 walczył w obronie Lwowa. Po powrocie do Warszawy został asystentem prof. Oskara Sosnowskiego na Politechnice Warszawskiej i w 1923 otrzymał tytuł inżyniera architekta, był również wykładowcą perspektywy wykreślnej i sztuki ludowej w Szkole Sztuk Pięknych, otrzymał stypendium im. Władysława Frąckiewicza. Należał do Towarzystwa Krajoznawczego, pracował w Towarzystwie Opieki nad Zabytkami. Był współautorem osiedli Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Żoliborzu i budowli sakralnych. Podczas II wojny światowej inż. Brunon Zborowski był wykładowcą w Tajnej Szkole Architektów, walczył w szeregach Armii Krajowej. W 1945 wszedł w skład Naczelnej Radu Odbudowy Warszawy oraz został inspektorem w Biurze Odbudowy Stolicy. Był zaangażowany w prace związane z odbudową zniszczonych podczas II wojny światowej zabytków, szczególnie obiektów sakralnych. Jak podają autorzy "Atlasu architektury Warszawy" (Arkady, Warszawa 1977) pod kierunkiem Bruna Zborowskiego w latach 1945–1953 odbudowano kościół św. Krzyża (Zgromadzenia Księży Misjonarzy) przy Krakowskim Przedmieściu oraz barokowy, XVII-wieczny zespół klasztorny oo. Dominikanów przy ul. Freta, który wraz z kościołem św. Jacka podczas Powstania Warszawskiego uległ całkowitemu zniszczeniu. Ponadto inż. Zborowski wykładał na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i pracował w Wydziale Zabytków Nieruchomych w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Spoczywa na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kw. 227-IV-5).
    Po wojnie inż. Brunon Zborowski za pośrednictwem PCK poszukiwał Janusza. Podał wówczas informację, że syna widziano w połowie sierpnia w okolicy Placu Teatralnego.
Źródła:
PCK - Kartoteka Ogólna Biura Informacji i Poszukiwań PCK - Zarząd Główny, PCK Lista strat nr 13496, 1667, Archiwum Państwowe m. st. Warszawy - listy ekshumowanych, MPW-kontakt p. Janusz Zawadziński
Uwagi :
Janusz vel Jan. W zapisach PCK spotykany zapis obu imion. Dane z ekshumacji: przy zabitym odnaleziono m. in. legitymację szkolną, wpisano: „powstaniec, (...), ubranie: panterka, bluza drelichowa, amunicja w kieszeni, opaska na rękawie, spodnie z grubego materiału, pas skórzany z klamrą, (...) saperki czarne. (...) Zwłoki zabiera Związek Uczestników Walki... ”Kiliński". Na życzenie ojca znaleziony przy ciele medalik i znaczek zostały włożone do trumny.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

Archiwum  Państwowe m. st. Warszawy - listy ekshumowanych

Archiwum Państwowe m. st. Warszawy - listy ekshumowanych

Archiwum  Państwowe m. st. Warszawy - listy ekshumowanych

Archiwum Państwowe m. st. Warszawy - listy ekshumowanych

Nasz newsletter