Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1926-08-15
Data śmierci:
2017-03-06
Funkcja:
sanitariusz
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Dzieciństwo i młodość:
Pochodził z wielopokoleniowej rodziny lekarskiej, dom rodzinny znajdował się w Chodczu na Kujawach. W archiwum rodzinnym zachowało się wiele starych fotografii Janusza m.in. kilka wzruszających zdjęć z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim (z 1930 r.).
Adres przedpowstaniowy:
Warszawa, ul. Żurawia 20
Wykształcenie do 1944 roku:
Przed wybuchem wojny 1939 r. był uczniem internatowego męskiego Gimnazjum im. Sułkowskich w Rydzynie - szkoły znanej z wysokiego poziomu nauczania i eksperymentalnych metod wychowawczych. W czasie okupacji na tajnych kompletach ukończył liceum i zdał maturę.
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - Szpital Maltański ul. Senatorska 42 (ewakuowany 14.08.1944 r. na ul. Zgoda 17, a 4.09.1944 na ul. Śniadeckich 17)
Dzielnica:
Śródmieście Północ - Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Po upadku Powstania uczestniczył w ewakuacji Szpitala Maltańskiego z Warszawy. Do Warszawy powrócił bezpośrednio po wojnie, w 1945 roku, zastając zgliszcza domu rodzinnego przy ul. Żurawiej 20.
Losy po wojnie:
Doktor nauk medycznych. Mimo wielu przeciwności udało mu się dostać na pierwszy po wojnie rok studiów medycznych. Zamieszkał na Pradze, przy Radzymińskiej 56, u swego młodszego kolegi i przyjaciela Włodzimierza (Kota) Araszkiewicza. Ojciec Kota był jedną z ofiar Katynia, a siostra "Lula"[ Zofia Araszkiewicz -przyp. red.] była żołnierzem AK, ciężko ranna czasie walk przy pl. Zbawiciela, zmarła z ran w 1944 r. Po ukończeniu studiów (w 1951 r.) Janusz Zaremba został asystentem w Zakładzie Anatomii Patologicznej Akademii Medycznej w Warszawie, którego kierownikiem był prof. Ludwik Paszkiewicz. Do lat 60. prowadził ćwiczenia ze studentami AM. Darzyli go sympatią, czego wyrazem była m.in. publikacja na temat Janusza w dziale "Nasi Faworyci" pisma studenckiego "Nowy Medyk" (1969 r.). Pracował w Zakładzie Anatomii Patologicznej Szpitala Praskiego (pw. Przemienienia Pańskiego), a potem przez wiele lat, aż do emerytury, kierował Zakładem Anatomii Patologicznej przy Centralnym Szpitalu Kolejowym w Międzylesiu. Cieszył się opinią doskonałego diagnosty, patologa i histopatologa. Żonaty z Teresą z Aleksandrowiczów, mgr farmacji. [źródło: J. Zaremba, Wspomnienie, Gazeta Lokalna, 08.06.2017]
Represje:
Aresztowany w 1952 roku. Wraz z nim aresztowany został wówczas Kot Araszkiewicz - lekarz ftyzjatra (pulmonolog)
Odznaczenia:
Odznaczony został m. in. Krzyżem Armii Krajowej i Warszawskim Krzyżem Powstańczym.
Miejsce pochówku:
Cmentarz Powązkowski w Warszawie (Stare Powązki), kwatera 173, obok katakumb.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, nekrolog prasowy, Gazeta Wyborcza, data emisji 08.03.2017 oraz 09.03.2017
Publikacje:
Wspomnienie Janusz Marian Zaremba, Gazeta Wyborcza, Gazeta Lokalna - Warszawa, autor Jacek Stanisław Zaremba (brat), emisja 2017-06-08
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fot. ze zbiorów rodzinnych, źródło: Wspomnienie o bracie autorstwa Jacka Stanisława Zaremby, Gazeta Stołeczna, 2017

Fot. ze zbiorów rodzinnych, źródło: Wspomnienie o bracie autorstwa Jacka Stanisława Zaremby, Gazeta Stołeczna, 2017

Nasz newsletter