Data urodzenia:
1925-04-10
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Bronisław - Ludwika z domu Gawin* [inna wersja: Grzelak]
Udział w konspiracji 1939-1944:
IV Obwód "Grzymała" (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1. Rejon - 2. kompania - pluton 403
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Barska 10
Oddział:
IV Obwód "Grzymała" (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1. Rejon - 2. kompania - pluton 403
Szlak bojowy:
Ochota (Reduta "Kaliska”)
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Siostra
Janina była sanitariuszką. Starszy brat Tadeusz Stachlewski według przekazu rodzinnego walczył do końca Powstania, jednak obecnie w zbiorach MPW brak jest dokumentów mogących potwierdzić jego powstańczy przydział. Tadeusz Stachlewski urodził się 06.01.1923 w Warszawie, zm. 18.02.1976 w Ząbkach. Brak zapisów PCK
Losy po Powstaniu:
Po wkroczeniu brygady SS-RONA (SS-Sturmbrigade „RONA”) Janusz znalazł się na Zieleniaku - data aresztowania: 09.08.1944. Z tego samego miejsca zostały wywiezione do obozu jego młodsza siostra
Janina Stachlewska (łączniczka i sanitariuszka w IV Obwodzie AK Warszawa Ochota) oraz matka Ludwika Stachlewska (w konspiracji "Lucia"). Wywieziony do obozu koncentracyjnego KL Dachau. (wcześniej - wg danych Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau - 12.08.1944 osadzony w KL Auschwitz, a następnie w KL Natzweiler, numer więźnia 192160. Na początku września 1944 w obliczu zbliżającego się frontu ostatnich 6000 więźniów obozu koncentracyjnego Natzweiler wyprowadzono do KL Dachau). Z obozu uwolniony przez Amerykanów 27.04.1945.
Numer obozowy :
192160, 149277
Losy po wyzwoleniu:
Według zapisów PCK po wyzwoleniu Janusz Stachlewski mający ciężką chorobę płuc przebywał na leczeniu w brytyjskim szpitalu dla tzw. dipisów w Halm (Oldenburg) [od ang. displaced persons 'osoby przemieszczone', w skrócie DPs– określenie stosowane przez Aliantów wobec osób, które w wyniku wojny znalazły się poza swoim państwem, m. in. jako robotnicy przymusowi, osoby internowane, jeńcy wojenni, uciekinierzy wojenni - przyp. red.] 4 maja 1947 roku w kaplicy Polskiego Ośrodka Duszpasterstwa Katolickiego w Ostrhauderfehn zawarł związek małżeński z Heleną Szczyglińską.
Miejsce śmierci :
Lubin, woj. dolnośląskie
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, PCK - kartoteka, baza straty.pl: dane Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Instytut Pamięci Narodowej - Archiwum Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce: sygn. IPN GK/128/45/18, Księga Pamięci. Transporty Polaków z Warszawy do KL Auschwitz 1940-1944. T. II, Warszawa Oświęcim, 2000, MPW-ankieta, archiwum rodzinne pp. Stachlewskich, w tym kopia aktu zgonu wystawionego przez USC w Lubinie.
Uwagi :
* Nazwisko rodowe matki Janusza w zapisach dotyczących rodzeństwa, tj. Janiny i Tadeusza Stachlewskich - Ludwika z domu Grzelak, tymczasem w dokumentach Janusza, w tym świadectwie ślubu (dokument wystawiony przez Duszpasterstwo Katolickie w Polskim Ośrodku w Ostrhauderfehn), a także w dotyczących go niektórych zapisach Polskiego Czerwonego Krzyża podawane nazwisko rodowe matki to Ludwika z domu Gawin.