Pseudonim:
"Mirski"
Data urodzenia:
1923-04-18
Data śmierci:
1944-08-22
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 131 Miejsce: 53
Stopień:
kapral podchorąży
Imiona rodziców :
Antoni - Jadwiga z domu Sławińska
Wykształcenie do 1944 r. :
Student Wyższej Szkoły Handlowej.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, Bielany ul. Przybyszewskiego 81[inne wersje: Warszawa, ul. Przeskok 2]
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żniwiarz" - pluton 226.
Szlak bojowy:
Żoliborz
Miejsce (okoliczności) śmierci :
Poległ w czasie walk o Dworzec Gdański - został ciężko ranny i wzywał pomocy. Trzykrotnie patrole sanitarne wyruszały po niego, jednak za każdym razem musiały powrócić, ponieważ nie można było do rannego dotrzeć. Według informacji podawanej przez Stanisława Podlewskiego w książce "Rapsodia żoliborska" "jeszcze następnego dnia dostrzeżono, że się poruszał, jak gdyby obwiązywał sobie ranę... A potem leżał już bez ruchu". Był umundurowany w panterkę i hełm, miał na ramieniu powstańczą opaskę.
Miejsce pochówku:
Ciała nie odnaleziono. Upamiętniony symbolicznie na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (Starych Powązkach), kwatera 140, rząd 3, mogiła 4 - miejscu, gdzie pochowani są jego rodzice Antoni Spoczyński (1890-1951) i Jadwiga Spoczyńska z domu Sławińska (1894-1963). Treść inskrypcji nagrobnej: "symb. Janusz Spoczyński ps. Mirski 1923-1944,kpr. pchor., poległ w walce z barbarzyńcami niemieckimi. Cześć Jego Pamięci". Wymieniony także wśród nazwisk poległych na kwaterze "Żywiciela" na Powązkach Wojskowych.
Informacje dodatkowe:
Był jedynym synem Jadwigi i Antoniego Spoczyńskich. W grudniu 1944 r. poszukiwany był za pośrednictwem PCK przez rodziców, którzy podali, że od 1.08.1944 brak jest o synu wiadomości.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Spoczyński Janusz "Mirski", zasób Pokoju Kombatanta MPW< Polski Czerwony Krzyż - kartoteka
Uwagi:
W zapisach PCK dwa adresy: Przybyszewskiego oraz Przeskok.
Literatura:
Stanisław Podlewski, Rapsodia żoliborska, T. 1 i 2, Wyd. 2 popr. i rozsz. Warszawa : Instytut Wydawniczy "Pax", 1979, s. 25, 83, 201, 205.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

kpr. pchor. Janusz Spoczyński "Mirski" (1923-1944).  Fot. materiały do Słownika Uczestników PW - Pokój Kombatanta MPW

kpr. pchor. Janusz Spoczyński "Mirski" (1923-1944). Fot. materiały do Słownika Uczestników PW - Pokój Kombatanta MPW

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

Upamiętniony symbolicznie na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (Starych Powązkach), kwatera 140, rząd 3, mogiła 4 - miejscu, gdzie pochowani są jego rodzice Antoni Spoczyński (1890-1951) i Jadwiga Spoczyńska  z domu Sławińska (1894-1963). Treść inskrypcji nagrobnej: <i>"symb. Janusz Spoczyński ps. Mirski 1923-1944,kpr. pchor., poległ w walce z barbarzyńcami niemieckimi. Cześć Jego Pamięci".</i>  Fot. Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne:  <i>cmentarze.um.warszawa.pl</i>

Upamiętniony symbolicznie na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (Starych Powązkach), kwatera 140, rząd 3, mogiła 4 - miejscu, gdzie pochowani są jego rodzice Antoni Spoczyński (1890-1951) i Jadwiga Spoczyńska z domu Sławińska (1894-1963). Treść inskrypcji nagrobnej: "symb. Janusz Spoczyński ps. Mirski 1923-1944,kpr. pchor., poległ w walce z barbarzyńcami niemieckimi. Cześć Jego Pamięci". Fot. Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne: cmentarze.um.warszawa.pl

Fot. Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne:  <i>cmentarze.um.warszawa.pl</i>

Fot. Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne: cmentarze.um.warszawa.pl

Fot. Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne:  <i>cmentarze.um.warszawa.pl</i>

Fot. Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne: cmentarze.um.warszawa.pl

Fotografia wykonana 21 lipca 1940 roku na Bielanach przed domem  na ul. Przybyszewskiego 36 na Osiedlu „Zdobycz Robotnicza” (obecnie to adres Przybyszewskiego 73/77). Na zdjęciu widoczny jest żołnierz 291. plutonu  WSOP na Żoliborzu, Michał Gaweł (Gawerski) z synami: Adrianem (starszy 6-letni chłopiec, podtrzymujący młodszego braciszka) i Andrzejem (ur. w 1938 r., wówczas dwuletnim). W tle nad głową Michała Gawerskiego zabudowania domu, w którym mieszkał Janusz Spoczyński ps. „Mirski”, późniejszy żołnierz 226. plutonu w Zgrupowaniu AK „Żniwiarz", który poległ w ataku na Dworzec Gdański w sierpniu 1944 r.  Fot. z archiwum rodzinnego p. Adriana Gawerskiego, syna Michała Gawerskiego ps. Nów.

Fotografia wykonana 21 lipca 1940 roku na Bielanach przed domem na ul. Przybyszewskiego 36 na Osiedlu „Zdobycz Robotnicza” (obecnie to adres Przybyszewskiego 73/77). Na zdjęciu widoczny jest żołnierz 291. plutonu WSOP na Żoliborzu, Michał Gaweł (Gawerski) z synami: Adrianem (starszy 6-letni chłopiec, podtrzymujący młodszego braciszka) i Andrzejem (ur. w 1938 r., wówczas dwuletnim). W tle nad głową Michała Gawerskiego zabudowania domu, w którym mieszkał Janusz Spoczyński ps. „Mirski”, późniejszy żołnierz 226. plutonu w Zgrupowaniu AK „Żniwiarz", który poległ w ataku na Dworzec Gdański w sierpniu 1944 r. Fot. z archiwum rodzinnego p. Adriana Gawerskiego, syna Michała Gawerskiego ps. Nów.

Nasz newsletter