Data urodzenia:
1927-08-07
Funkcja:
łącznik, sanitariusz
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców :
Leon - Janina z domu Konczyńska
Wykształcenie do 1944 r. :
Uczęszczał do Szkoły „Rodziny Wojskowej” przy 36. pułku piechoty na ulicy Ratuszowej, ponieważ jego ojciec Leon Ginalski był oficerem i pracował w Ministerstwie Spraw Wojskowych jako szef Referatu Rachunkowo-Kasowego i Biura Płatnika Kwatery Głównej Ministerstwa Spraw Wojskowych. Po przeprowadzce na Mokotów kontynuował naukę w Publicznej Szkole Powszechnej im. 11. Listopada na ul. Narbutta 14. Należał do harcerstwa - był w 111. Lotniczej Drużyny Harcerskiej. W czasie okupacji niemieckiej Janusz Ginalski uczęszczał na tajne komplety Gimnazjum Mazowieckiego.
Adres zamieszkania przed wojną:
ul. Szeroka 22 (Praga)
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Rakowiecka 43 A m 25
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1943 roku - IV Obwód „Grzymała” (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej jako łącznik kpt. Janusza Chyczewskiego „Pawlaka"(1912-1970), oficera organizacyjnego i szefa sztabu IV Obwodu.
Oddział :
IV Obwód "Grzymała" (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej, następnie V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 4. Rejon. Początkowo wyznaczony jako łącznik na punkcie kontaktowym przy ul. Rakowieckiej 45 A, mający za zadanie przekazywać meldunki od łączniczek do Sztabu IV Obwodu, jednak wobec braku przychodzących meldunków w miejscu dyżuru, zgłosił się na Mokotowie do dowództwa jednego z odcinków 4 Rejonu, które mieściło się w budynku u zbiegu Al. Niepodległości i ul. Rakowieckiej (Sklep "Złoty Róg") i gdzie otrzymał rozkaz dalszego wykonywania dotychczasowego zadania oraz pełnienia funkcji obserwatora i "czujki" od strony Pola Mokotowskiego. Po nocnym natarciu Niemców w dn. 3.08.1944 został odcięty od swego oddziału, wobec czego ok 6-7.08 przedostał się wraz z matką i młodszym bratem do szpitala polowego przy ul. Rakowieckiej 21, w którym do 8 września 1944 roku pełnił funkcje pomocnicze jako sanitariusz. Szpital, mimo, że pozostawał na terenie opanowanym przez Niemców utrzymał się do ok. 10.09.1944, kiedy to nastąpiła ewakuacja.
Szlak bojowy :
Mokotów - Pole Mokotowskie - szpital polowy Rakowiecka 21.
Losy po Powstaniu:
8 września 1944 roku ewakuowany przez RGO do Milanówka.
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Jego ojciec kpt. Leon Ginalski ps. Opat (1891-1944) był oficerem w kwatermistrzostwie IV Obwód "Grzymała" (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej, a w mieszkaniu pp. Ginalskich odbywały się posiedzenia sztabu IV Obwodu. Kpt. Leon Ginalski poległ w trakcie Powstania Warszawskiego, w wieku 53 lat. Matka Janina Ginalska z Konczyńskich dyżurowała w pierwszych dniach sierpnia na punkcie opatrunkowym przy ul. Łowickiej 8, a następnie powróciła do domu.
Losy po wojnie:
Po wojnie był uczniem IV Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Warszawie. W 1952 roku ukończył Wydział Lotniczy Politechniki Warszawskiej. Przydzielony do pracy w WSK-Okęcie (Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego), jednak wkrótce usunięty z lotnictwa ze względu na pochodzenie (syn przedwojennego oficera WP). Pracował w nowo utworzonym Instytucie Metaloznawstwa i Aparatury Naukowo-Laboratoryjnej, a następnie w Instytucie Mechaniki Precyzyjnej przy ul. Duchnickiej. Od 1966 roku pracował w Instytucie Energetyki na stanowisku profesora. W 1974 roku obronił doktorat.
Odznaczenia i awanse:
Kapitan WP w stanie spoczynku
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Ginalski Janusz "Janusz", zasób Pokoju Kombatanta MPW, Urząd ds Kombatantów i Osób Represjonowanych - uprawnienia kombatanckie z tytułu udziału w Powstaniu Warszawskim; Muzeum Powstania Warszawskiego, Archiwum Historii Mówionej: relacja Janusza Ginalskiego ps. Janusz, syna Leona. Rozmowa przeprowadzona w dniach: 12 i 24.01.2012, 8.10.2012 oraz 25.10.2012 przez Jana Komasę, a także w dn. 24.01.2012 przez Barbarę Pieniężną.
Archiwum Historii Mówionej: