Data urodzenia:
1923-04-26
stopień:
kapral podchorąży
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stanisław - Stefania z domu Frankowska
Wykształcenie i praca:
Średnie. Ukończył gimnazjum „Collegium” (Gimnazjum Towarzystwa Szkoły Średniej „Collegium" - ul. Leszno 84 róg Żelaznej 95), pracował jako urzędnik.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Szare Szeregi
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Palestyńska 17 (Targówek)
Oddział :
VI Obwód (Praga) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1 Rejon - pluton 623 - ochotnik
Szlak bojowy :
Praga - przepłynął Wisłę na pomoc lewobrzeżnej Warszawie
Losy po Powstaniu:
Na lewym brzegu Wisły dostał się do niewoli niemieckiej. Przebywał w obozach: Hornburg (Dolna Saksonia) - praca przymusowa w cukrowni Vereinigten Zuckerfabriken Hornburg-Schladen-Wendessen AG, obozie Braunschweig (Bruszwik), karnym obozie pracy w Velden w Bawarii, następnie w obozie w Hohenfels (Bawaria), gdzie Niemcy utworzyli obóz jeniecki dla podoficerów z Oflagu III C, przekształcony następnie w Stalag 383.
Losy po wyzwoleniu:
Do kraju powrócił na przełomie 1946/1947 roku. Po powrocie do Polski ze względów bezpieczeństwa Janusz Chełmiński ukrywał się, ponieważ jego bliski kolega z którym razem służył w armii amerykańskiej i który wraz z nim powrócił z obozu, po ujawnieniu się nowym władzom komunistycznym zaginął bez wieści. Z tego też powodu najprawdopodobniej nie zachowały się żadne dokumenty z lat 1944-1946.
Miejsce śmierci :
Warszawa
Miejsce pochówku :
Cmentarz Bródnowski w Warszawie, kwatera 47 D, w grobie rodzinnym
Informacje dodatkowe:
Według przekazu ustnego do kpr. Janusza Chełmińskiego w plutonie 623 na Pelcowiźnie miał zgłosić się inny uczestnik Powstania - Wiesław Kuszkowski ps. „Trop”, rocznik 1929, harcerz Szarych Szeregów (Ul „Puszcza”, Rój „Tom”- Legionowo), zamieszkały przed Powstaniem Warszawskim na Białołęce przy ul. Leśnej 5. Wiesław Kuszkowski "Trop" był uczestnikiem walk powstańczych w Legionowie. Natomiast pojmany Janusz Chełmiński przebywał również w tymczasowym obozie dla jeńców w Zakroczymiu, data pobytu nieznana. Wśród rodzinnych pamiątek po śp. Januszu Chełmińskim zachowały się w zbiorach syna, m. in. worek US-Army, manierka i chlebak z tamtego okresu.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego - materiały do Słownika Uczestników PW, w tym MPW-ankieta oraz kopie (skany) dokumentów ze zbiorów rodzinnych p. Piotra Chełmińskiego, syna Powstańca, m.in. ID Card Ex - Prisoner of War o nr. 93459 z podanym stopniem i przydziałem w okresie Powstania Warszawskiego, kopia aktu urodzenia, kopia aktu zgonu