Data urodzenia:
1928-01-27
Pseudonimy:
"Klara", "Janka"
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Bronisław - Ludwika z domu Grzelak
Udział w konspiracji 1939 - 1944:
W konspiracji od 1943 roku. W czasie wojny ukończyła organizowane w ramach Szarych Szeregów szkolenia sanitarne. Kursy prowadzone były przez siostrę „Klarę” w mieszkaniu pp Stachlewskich przy ul. Barskiej 10 m. 29, ponieważ matka Janiny - Ludwika Stachlewska ps. „Lucia” również brała udział w konspiracji. Janina przysięgę złożyła najprawdopodobniej w październiku 1943 roku w obecności druha „Karola”, siostry „Klary” oraz „Luci” (matki) na ul. Raszyńskiej 7. Tam też pobierała prasę podziemną „Biuletyn Informacyjny” i dostarczała na Dworzec Warszawa Zachodnia do parowozowni w umówionym miejscu i czasie. Przydział w konspiracji na podstawie własnoręcznych zapisów Janiny Cichowskiej z domu Stachlewskiej :
Oddział "Zawiszy”; sanitariuszka przy plutonie II, „Oleńka”- Aleksandra Grzeszczak [aresztowana przez Gestapo w styczniu 1944 r., podczas przenoszenia materiałów wybuchowych - przyp. red.],„Zosia” (Zofia Krassowska) przy grupie ppłk. Grzymały - 3 kompania.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Barska 10 m. 29
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Punkt zbiórki na godzinę "W" został wyznaczony na ul. Grójeckiej 11 (róg ul. Grójeckiej i ul. Dalekiej), gdzie utworzono punkt opatrunkowy, istniejący do 9 sierpnia 1944 r.
Oddział:
IV Obwód "Grzymała" (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 3. Rejon - punkt sanitarny ul. Grójecka 11 - do 9 sierpnia 1944
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Brat
Janusz Antoni Stachlewski ps. "Janusz II" (1925-1995) był żołnierzem 2. kompanii 1 Rejonu w ramach IV Obwodu WO AK "Grzymała" w plutonie 403. Brał udział w walkach w rejonie ul. Kaliskiej i Barskiej (tzw. Reduta "Kaliska" w zespole budynków Monopolu Tytoniowego i przyległych domów, pod dowództwem por. Andrzeja Chyczewskiego "Gustawa"). Drugi z braci, Tadeusz Stachlewski (1923-1976) według przekazu rodzinnego walczył do końca Powstania, jednak obecnie w zbiorach MPW brak jest dokumentów mogących potwierdzić jego powstańczy przydział.
Losy po Powstaniu:
Po rozwiązaniu punktu sanitarnego na Grójeckiej z rannymi, obsługą punktu i ludnością cywilną została wyprowadzona na Zieleniak. Tam spotkała matkę i brata
Janusza, również żołnierza AK. Z obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulagu 121) wraz z matką Ludwiką Stachlewską (w konspiracji "Lucia") wywiezione zostały do obozów koncentracyjnych Auschwitz i Majdanek. Wyzwolenia doczekały w KL Ravensbrück.
Losy po wojnie:
Po uwolnieniu z obozu powróciła do Warszawy, jednak w niej nie pozostała. Osiedliła się na Ziemiach Zachodnich. Mieszkała w Jasieniu, a od lat 50-tych na stałe w Legnicy. Zmarła 22 września 2010 roku.
Nazwisko po mężu:
Cichowska
Źródła:
MPW-ankieta, archiwum rodzinne p. Beaty Szczepańczyk