Data urodzenia:
1910-05-16
Miejsce urodzenia:
Lublin
Imiona rodziców:
Daniel - Irena
Pseudonimy:
"Agnieszka", "Alicja"
Udział w konspiracji 1939-1944:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - GPO (Główny Punkt Opatrunkowy) ul. Elektoralna 16
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - zgrupowanie "Chrobry II" - II batalion "Lecha Grzybowskiego" - sanitariat
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
Jej siostra Michalina (Inka) Śliwicka również była sanitariuszką Głównego Punktu Opatrunkowego przy ul. Elektoralnej 16, a w czasie Powstania Warszawskiego pełniła służbę w sanitariacie zgrupowania "Chrobry II"
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - brak informacji o miejscach pobytu
Nazwisko po mężu :
Janina Śliwicka-Sikorska - w 1946 roku Janina wyszła za mąż za Zdzisława Sikorskiego, którego poznała w czasie wojny.
Twórczość :
Artysta-ceramik, autorka rysunków do popularnej gry logicznej „Hodowla zwierzątek”. Gra ta powstała w Warszawie w 1943 roku. Jej autorem był wybitny polski matematyk, prof. Karol Borsuk. Stworzenie gry było pomysłem profesora na utrzymanie rodziny w czasie okupacji. Zestawy do „Hodowli zwierzątek” przygotowywała metodami domowymi jego żona, Zofia Borsukowa. Autorką rysunków została Janina Śliwicka. Gra zyskała wielką popularność – najpierw wśród przyjaciół rodziny, a potem w coraz szerszych kręgach. Bawiła i dzieci i dorosłych, pomagając im przetrwać smutne okupacyjne wieczory. Jej oryginalne egzemplarze spłonęły w czasie Powstania Warszawskiego, w sierpniu 1944 roku. Szczęśliwie poza Warszawą zachował się jeden z nich i wiele lat po wojnie wrócił do rodziny Borsuków.
Informacje dodatkowe - losy rodziny :
Pochodziła z zamożnej rodzinie inteligenckiej. Do 1929 roku mieszkała w Lublinie przy ulicy Kościuszki 8. Ojciec, Daniel, był redaktorem i wydawcą „Ziemi Lubelskiej”. Rodzina często wyjeżdżała do pobliskiego Nałęczowa. Po śmierci Daniela Śliwickiego matka dziewcząt powtórnie wyszła za mąż za Franciszka Głowińskiego, wydawcę „Expressu Lubelskiego” i przyjaciela Józefa Czechowicza. Podczas II wojny światowej ojczym Janiny i Michaliny - Franciszek Głowiński zginął obozie koncentracyjnym w Gross-Rosen, a warszawski dom rodziny, znajdujący się przy ulicy Mochnackiego 7, został zburzony. Matka Irena Śliwicka (Głowińska) została wysiedlona z Warszawy do Łowicza.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW. Zdjęcia ze zbiorów prywatnych.
Publikacje :
Kursowa B., Siostry Śliwickie w Powstaniu Warszawskim, [w] „Głos Nałęczowa”, Nałęczów 1994. Biblioteka.teatrnn.pl/dlibra/dlibra
wspomnienie pt.
Przyjaźń Ireny Eljaszewicz z siostrami Janiną i Michaliną Śliwickimi ; Leksykon Lublina -
list Janiny Śliwickiej do Ojca Przeora oo. Paulinów w Częstochowie dotyczący historii
wizerunku Matki Boskiej Ostrobramskiej wykonanego przez Janinę Śliwicką w 1938 roku, który w momencie wybuchu Powstania pozostawiła matce, Irenie Głowińskiej w ich mieszkaniu przy ulicy Mochnackiego 7. Irena Głowińska, w pierwszych dniach powstania zmuszona do opuszczenia domu, wiedząc że nie zdoła zabrać ołtarzyka ze sobą, zawinęła go w papier i wsunęła pod spuszczające się na betonowy balkon gałązki dzikiego wina. Mimo zniszczenia domu, ołtarzyk przetrwał i został odnaleziony przez rodzinę po wojnie. Janina planowała przekazać wizerunek jako wotum do klasztoru Paulinów na Jasnej Górze, jednak ostatecznie przyjaciele Śliwickiej, państwo Święciccy z Warszawy, umieścili go w charakterze wotum w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie, gdzie jest do dziś.