Pseudonim:
"Agnieszka"
Data urodzenia:
1910-05-16
Data śmierci:
1999-00-00
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Lublin
Imiona rodziców:
Daniel - Irena
Pseudonimy:
"Agnieszka", "Alicja"
Udział w konspiracji 1939-1944:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - GPO (Główny Punkt Opatrunkowy) ul. Elektoralna 16
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - zgrupowanie "Chrobry II" - II batalion "Lecha Grzybowskiego" - sanitariat
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
Jej siostra Michalina (Inka) Śliwicka również była sanitariuszką Głównego Punktu Opatrunkowego przy ul. Elektoralnej 16, a w czasie Powstania Warszawskiego pełniła służbę w sanitariacie zgrupowania "Chrobry II"
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - brak informacji o miejscach pobytu
Numer jeniecki:
106689
Nazwisko po mężu :
Janina Śliwicka-Sikorska - w 1946 roku Janina wyszła za mąż za Zdzisława Sikorskiego, którego poznała w czasie wojny.
Twórczość :
Artysta-ceramik, autorka rysunków do popularnej gry logicznej „Hodowla zwierzątek”. Gra ta powstała w Warszawie w 1943 roku. Jej autorem był wybitny polski matematyk, prof. Karol Borsuk. Stworzenie gry było pomysłem profesora na utrzymanie rodziny w czasie okupacji. Zestawy do „Hodowli zwierzątek” przygotowywała metodami domowymi jego żona, Zofia Borsukowa. Autorką rysunków została Janina Śliwicka. Gra zyskała wielką popularność – najpierw wśród przyjaciół rodziny, a potem w coraz szerszych kręgach. Bawiła i dzieci i dorosłych, pomagając im przetrwać smutne okupacyjne wieczory. Jej oryginalne egzemplarze spłonęły w czasie Powstania Warszawskiego, w sierpniu 1944 roku. Szczęśliwie poza Warszawą zachował się jeden z nich i wiele lat po wojnie wrócił do rodziny Borsuków.
Informacje dodatkowe - losy rodziny :
Pochodziła z zamożnej rodzinie inteligenckiej. Do 1929 roku mieszkała w Lublinie przy ulicy Kościuszki 8. Ojciec, Daniel, był redaktorem i wydawcą „Ziemi Lubelskiej”. Rodzina często wyjeżdżała do pobliskiego Nałęczowa. Po śmierci Daniela Śliwickiego matka dziewcząt powtórnie wyszła za mąż za Franciszka Głowińskiego, wydawcę „Expressu Lubelskiego” i przyjaciela Józefa Czechowicza. Podczas II wojny światowej ojczym Janiny i Michaliny - Franciszek Głowiński zginął obozie koncentracyjnym w Gross-Rosen, a warszawski dom rodziny, znajdujący się przy ulicy Mochnackiego 7, został zburzony. Matka Irena Śliwicka (Głowińska) została wysiedlona z Warszawy do Łowicza.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW. Zdjęcia ze zbiorów prywatnych.
Publikacje :
Kursowa B., Siostry Śliwickie w Powstaniu Warszawskim, [w] „Głos Nałęczowa”, Nałęczów 1994. Biblioteka.teatrnn.pl/dlibra/dlibra wspomnienie pt. Przyjaźń Ireny Eljaszewicz z siostrami Janiną i Michaliną Śliwickimi ; Leksykon Lublina - list Janiny Śliwickiej do Ojca Przeora oo. Paulinów w Częstochowie dotyczący historii wizerunku Matki Boskiej Ostrobramskiej wykonanego przez Janinę Śliwicką w 1938 roku, który w momencie wybuchu Powstania pozostawiła matce, Irenie Głowińskiej w ich mieszkaniu przy ulicy Mochnackiego 7. Irena Głowińska, w pierwszych dniach powstania zmuszona do opuszczenia domu, wiedząc że nie zdoła zabrać ołtarzyka ze sobą, zawinęła go w papier i wsunęła pod spuszczające się na betonowy balkon gałązki dzikiego wina. Mimo zniszczenia domu, ołtarzyk przetrwał i został odnaleziony przez rodzinę po wojnie. Janina planowała przekazać wizerunek jako wotum do klasztoru Paulinów na Jasnej Górze, jednak ostatecznie przyjaciele Śliwickiej, państwo Święciccy z Warszawy, umieścili go w charakterze wotum w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie, gdzie jest do dziś.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fot. ze zbiorów prywatnych

Fot. ze zbiorów prywatnych

Z matką i starszą siostrą. Fot. ze zbiorów prywatnych

Z matką i starszą siostrą. Fot. ze zbiorów prywatnych

Fot. ze zbiorów prywatnych

Fot. ze zbiorów prywatnych

Fot. ze zbiorów prywatnych

Fot. ze zbiorów prywatnych

Fot. ze zbiorów prywatnych

Fot. ze zbiorów prywatnych

Fot. ze zbiorów prywatnych

Fot. ze zbiorów prywatnych

Fot. ze zbiorów prywatnych

Fot. ze zbiorów prywatnych

Fot. ze zbiorów prywatnych

Fot. ze zbiorów prywatnych

Nasz newsletter