Data urodzenia:
1895-12-27
Miejsce urodzenia:
Krasnobórka
Imiona rodziców:
Jan - Janina z domu Grodziecka
Nazwisko rodowe :
Janina Bylina
Udział w wojnie obronnej 1939 roku:
We wrześniu 1939 roku zgłosiła się do Anny Roszkowskiej w PCK i otrzymała funkcję opiekunki społecznej w Szpitalu Dzieciątka Jezus, w którym pozostała do kapitulacji Warszawy 27.09.1939 r.
Pseudonimy:
"Zbigniewa", "825"
Udział w konspiracji 1939-1944 :
Wprowadzona do komórki kobiecej w Narodowej Organizacji Wojskowej przez Halinę Podczaską „Jadwigę”. Wyodrębniony wówczas pion kobiecy przybrał nazwę Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet (NOWK). Bezpośrednią przełożoną Janiny Skrzyńskiej była Władysława Stroynowska „Maria”, „41”. W okresie scalenia NOW z AK przeszła szkolenie administracyjno-gospodarcze i została referentką administracyjną WSK na Okręg AK Warszawa oraz zastępczynią referentki administracyjnej w szefostwie WSK KG AK, Wandy Turkowskiej „Grażyny" - Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział I (Organizacyjny) - WSK (Wojskowa Służba Kobiet).
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa pl. Wilsona 4 m.12
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - Wydział IV (Kwatermistrzostwo). W czasie Powstania Warszawskiego pełniła funkcję komendantki kobiet przy mjr. Stefanie Dołędze - Kamieńskim ps. Badacz, szefie intendentury.
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Młodzsza córka Hanna ps. „Hanka”, „143” (rocznik 1924) działała w Narodowej Organizacji Wojskowej (NOW), a w czasie Powstania Warszawskiego była sanitariuszką batalionu NOW-AK „Gustaw„ na Starym Mieście. Po przejściu do Śródmieścia pełniła przy matce funkcję łączniczki w kwatermistrzostwie Okręgu Warszawskiego AK, starsza - Janina (rocznik 1921) ps. Inka, Krystyna była łączniczką na Starym Mieście u mjr. Gustawa Billewicza ”Sosny" z przydziałem: Grupa "Północ" - odcinek "Kuba"-"Sosna" - batalion "Chrobry I".
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - po Powstaniu skierowana do przejściowego obozu jenieckiego na terenie Fabryki Kabli w Ożarowie, następnie do Stalagu 344 Lamsdorf (Łambinowice k. Opola) i Stalagu XI B Fallingbostel
Odznaczenia:
Krzyż Armii Krajowej, Medal Wojska, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż 1. Dywizji Pancernej (Londyn, 1986 - pośmiertnie).
Miejsce śmierci:
Warszawa
Informacje dodatkowe:
Jej mąż, Konstanty Skrzyński, był dyrektorem filii firmy „Silemin” w Radomiu i konspiracyjnym vice-Delegatem Rządu z ramienia Stronnictwa Narodowego (SN) na Okręg Radomski.