Pseudonim:
"Janka"
Data urodzenia:
1927-10-17
Data śmierci:
-
Funkcja:
peżetka
Miejsce urodzenia:
Kozienice
Imiona rodziców:
Józef - Wiktoria z domu Balcerek
Wykształcenie do 1944 r.:
Uczyła się w Szkole Powszechnej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, przy ul. Czerniakowskiej 128. Ukończyła tam zaledwie 5 klas, gdyż szkołę zajęli Niemcy. Do klas 6 i 7 uczęszczała w pożydowskiej szkole na ul. Chełmskiej, a po jej ukończeniu rozpoczęła naukę w Szkole Handlowej im. Popielowskiej i Roszkowskiej, przy ul. Bagatela 5. Do wybuchu Powstania ukończyła trzy klasy tej szkoły.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od października 1943 r. Zaprzysiężona przez ppor. "Janusza" (Zbysław Kawecki), od którego dostawała polecenia przenoszenia paczek. Niektóre z nich nosiła do lokalu konspiracyjnego przy ul. 3 Maja 2, inne oddawała na ulicy, na hasło. Przed wybuchem Powstania ppor. "Janusz” wydał jej polecenie zgromadzenia zapasów żywności i środków opatrunkowych. Ze Szpitala PCK na Solcu, jej znajoma, która wówczas tam pracowała (był to szpital dla żołnierzy niemieckich), wyniosła swetry i ciepłe skarpety. 3 lub 4 sierpnia rzeczy te "Janka" oddała do dyspozycji plutonu 1140.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Mączna 2 m. 72.
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Kryska" - 3 kompania - pluton 1140 - kuchnia PŻ ("Pomoc Żołnierzowi") ul. Mączna 2.
Dzielnica:
Górny Czerniaków. Do jej obowiązków należała pomoc w kuchni, wyprawy po żywność do magazynów "Społem" na tyłach ul. Wilanowskiej, roznoszenie posiłków.
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
Jej siostra Genowefa ps. "Gienia" była żołnierzem tego samego oddziału.
Losy po Powstaniu:
Wyszła z miasta z ludnością cywilną. Wraz z siostrami trafiła do obozu przejściowego w Pruszkowie (Dulag 121), z którego udało im się zbiec. Po tygodniu zostały dowiezione do stacji Złoty Potok (województwo częstochowskie), a potem umieszczone w szkole w Przyrowie. Następnie trafiły do wsi Zarębice, gdzie w gospodarstwie rolnym pp. Synowców, Janka przebywała do stycznia 1945 pomagając im w pracach w gospodarstwie.
Losy po wojnie:
Po przejściu frontu, w styczniu 1945 razem z siostrami wyjechała do rodziców, którzy przebywali na wsi pod Dęblinem.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, archiwum rodzinne. Fot. udostępniła córka, p. Hanna Burza-Czarniawska (2012)
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Janina Burza "Janka". Fot. z archiwum rodzinnego udostępniła córka, p. Hanna Burza-Czarniawska

Janina Burza "Janka". Fot. z archiwum rodzinnego udostępniła córka, p. Hanna Burza-Czarniawska

Nasz newsletter