Pseudonim:
„Zduńska Wanda”
Data urodzenia:
1906-02-06
Funkcja:
sanitariuszka, zaopatrzenie
Miejsce urodzenia:
Pruszków
Nazwisko panieńskie:
Będkowska
Imiona rodziców:
Jan Będkowski - Anna
Udział w konspiracji 1939-1944 :
Należała do Komendy Obrońców Polski (1939-1942), następnie do ZWZ-AK.
Praca w okresie okupacji niemieckiej:
Vereinigte Wäscherei-Werke "Asko" A. G. * "Opus" A. G
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Czerniakowska 143 (wg dokumentu z 30.10.1940 r.), następnie ul. Wilcza 9 (dane za Ausweisem z 06.03.1941)
Oddział :
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan” (Śródmieście) - Podobwód Śródmieście-Południe "Sławbor" - odcinek wschodni „Bogumił” - batalion „Miłosz” - 3. kompania kpt. „Redy" - sanitariuszka (przydział podany w legitymacji AK). Inny podawany przydział: Śródmieście Południe - zaopatrzenie. Pełniła służbę m. in. w kuchni polowej przy ul. Kruczej.
Dzielnica:
Śródmieście Południe
Nazwisko po mężu :
I-voto Bodnar - prawdopodobnie ok. 1934 roku (dokumentów brak) wyszła za mąż ppłk. Tadeusza Bodnara, zastępcę szefa Departamentu Artylerii MSW, potem dowódcę 7 Pułku Artylerii Ciężkiej, który zginął 12 września 1939 roku podczas Bitwy nad Bzurą. II - voto Takajszwili: w lipcu 1947 roku Janina Bodnar wyszła za mąż za emerytowanego ppłk. Platona Takajszwilego, przedwojennego gruzińskiego oficera kontraktowego WP. Owdowiała w 1965 roku, nie wyszła już za mąż. Z obu małżeństw nie miała dzieci.
Losy po wojnie:
Po Powstaniu Warszawskim zamieszkała w Poznaniu przy ul. Dworkowej 9. Należała do Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej „Warta” organizacji podziemnej powstała na bazie rozwiązanego Okręgu Poznańskiego AK. Dowodził nią jej były dowódca z Komendy Obrońców Polski, ppłk. Andrzej Rzewuski ps. „Hańcza”. Była sekretarką i skarbnikiem, używała pseudonimu z AK. WSGO „Warta” została rozbita przez UB jesienią 1945 roku. Janina Bodnar nie została zdekonspirowana i aresztowana. W domu, w który mieszkała aż do 1982 roku (rozbiórki domu) zachował się magazyn broni i wyposażenia WSGO „Warta” i skrytki m.in. z jej dokumentami z Powstania Warszawskiego. W lipcu 1947 roku Janina Bodnar wyszła za mąż za emerytowanego ppłk. Platona Takajszwilego, przedwojennego gruzińskiego oficera kontraktowego WP. W 1956 roku Janina Takajszwili został objęta przez UB sprawą operacyjnego sprawdzenia w związku z jej kontaktem z kurierem rządu londyńskiego i do lat 70. była okresowo inwigilowana przez kontrwywiad (wydział II SB). W 1973 roku prawdopodobnie nosiła się z myślą o wstąpieniu do ZBOWiDu, ale wniosku nie złożyła (zachowały się oryginały oświadczeń świadków) prawdopodobnie z obawy, że może to wskazać na jej związek z WSGO „Warta” [na podstawie opracowania Krzysztofa M. Kaźmierczaka Janina Bodar (Takajszwili) ps. „Zduńska Wanda”].
Miejsce pochówku:
Poznań, Cmentarz Komunalny nr 2 Junikowo, ul. Grunwaldzka 305, pole 13, rząd D, miejsce 18
Źródła:
Studium Polski Podziemnej w Londynie. Kopie (skany) dokumentów udostępnione przez p. Krzysztofa M. Kaźmierczaka. Wydruk - zasób Pokoju Kombatanta MPW - teczki osobowe uczestników PW. Oświadczenie świadka: Stanisław Bardziński (1918 ? - 1975?), żołnierz AK, dokument datowany na 09.07.1973, Poznań. Oświadczenie świadka: Zbigniew Jan Koraszewski, m. urodzenia: Stany
data urodzenia: 28-12-1909, syn Jana i Marii [osoba rozpracowywana przez Wydział III WUBP/WUdsBP w Poznaniu w okresie od 29.01.1952 do 10.04.1956. Sprawa dotyczyła środowiska byłych żołnierzy Armii Krajowej na terenie województwa poznańskiego. Zbigniew Koraszewski wymieniony jest wśród „trzonu kierowniczego środowiska AK napływowej”, którzy zamieszkują w Poznaniu. Stwierdzono, że „do 1939 r. zamieszkiwał w Bydgoszczy i był zawodowym oficerem WP. W okresie okupacji należał do AK na terenie Warszawy (…), pełniąc funkcję szefa I Oddziału Sztabu Podokręgu Warszawa-Wschód”- przy. red. Źródło: IPN Po 003/201 (201/IV)] Oświadczenie datowane na 13.07.1973. Miejsce wytworzenia: Poznań.