Pseudonim:
"Goraj"
Data urodzenia:
1902-12-25
Data śmierci:
1945-02-12
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 119 Miejsce: 65
Stopień:
porucznik
Miejsce urodzenia:
Nowy Korczyn
Wykształcenie:
Ukończył Seminarium Nauczycielskie otrzymując dyplom nauczyciela szkół średnich oraz Wydział Nauk Politycznych i Społecznych Wolnej Wszechnicy Polskiej. Był studentem Wydziału Prawa i Nauk Ekonomiczno-Społecznych WWP.
Praca do 1939 r.:
Po studiach pracował w Zarządzie Głównym Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, a ostatnio w Gabinecie Ministra. We wrześniu 1939 r. miał propozycję opuszczenia Polski wraz z rządem, ale nie skorzystał z tej propozycji.
Służba wojskowa do 1939 r.:
Jako 16-letni ochotnik brał udział w walkach I wojny światowej. W okresie międzywojennym, jako oficer rezerwy przechodził przeszkolenia wojskowe.
Pseudonimy:
"Goraj", "Ruczaj"
Udział w konspiracji:
Armia Krajowa - brak danych na temat przydziału
Oddział:
Armia Krajowa - Obszar Warszawski - Dywizjon Motorowy
Szlak bojowy:
Stare Miasto do 2.09.1944 r. - po upadku dzielnicy ujęty przez Niemców
Miejsce (okoliczności) śmierci:
7 września 1944 r. został przekazany przez policję do obozu koncentracyjnego KL-Flossenbürg z kategorią "więzień polityczny", gdzie został zarejestrowany pod nr 23599. Pracował tam niewolniczo w kamieniołomach granitu. Brak jest daty kiedy został przeniesiony do podobozu w Johanngeorgenstadt, w którym zginął. Niejednoznaczna jest data i przyczyna śmierci, gdyż według pisma PCK z dnia 24.10.1945 r. umarł 12 lutego 1945 r. zaś według wykazu z Biura Poszukiwań w Arolsen zginął 7 lutego 1945 r. Na podstawie pisma z dn. 24.10.1945 r.Sąd Powiatowy dla Warszawy Pragi przyjął datę 12 lutego 1945 r.
Informacje dodatkowe:
W publikacji Stanisława Podlewskiego "Przemarsz przez piekło" jest podana informacja, że zginął na "Reducie Matki Boskiej" podczas nocnej próby przebicia się ze Starówki do Śródmieścia (30/31.08.1944), co nie jest prawdą. Również w książce Zbigniewa Wróblewskiego "Pod komendą Gozdawy" na str. 181 znajduje się znamienne zdanie: "Bez śladu ginie kilku żołnierzy Dyonu Motorowego, którzy zdążyli dobiec do ogrodów Pałacu Radziwiłłów". Chociaż autor nie podaje nazwisk, zdanie to odnosi się do por. "Goraja". Świadczyć o tym może fakt, że w kartotece osób zaginionych w Biurze PCK pod nazwiskiem Jan Zakrzewski jest podany zawód ogrodnik, co miał on sam powiedzieć po zatrzymaniu. Opinie odnośnie postawy Jana Zakrzewskiego wydane przez gen. Franciszka Kamińskiego (komendant główny BCh) i Kazimierza Banacha znajdują się w aktach Katarzyny Zakrzewskiej, podopiecznej w latach 70. Koła ZBoWiD Warszawa - Praga Południe.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter