Pseudonim:
"Horn"
Data urodzenia:
1924-01-27
Data śmierci:
1944-09-26
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 144 Miejsce: 68
Stopień:
kapral podchorąży
Imiona rodziców :
Stanisław - Zofia
Wykształcenie do 1944 r. :
Student Politechniki Warszawskiej
Udział w konspiracji 1939-1944:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1. Rejon - 1. pułk szwoleżerów Józefa Piłsudskiego
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Wspólna 16 m 6
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - dywizjon 1. pułku szwoleżerów Józefa Piłsudskiego
Szlak bojowy:
Czerniaków - Mokotów
Miejsce pochówku :
Upamiętniony na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (Stare Powązki), kwatera 75, rząd 6, miejsce 9,10 - grób rodzinny Zygmunta i Zofii Wóycickich - mogiła symboliczna
Informacje dodatkowe – losy rodziny i jej udział w Powstaniu Warszawskim:
Z rodziny Wóycickich, oprócz Jana Wóycickiego ps. "Horn" w Powstaniu udział wzięli: 1) jego ojciec rtm. Stanisław Kazimierz Wóycicki (1897-1970) ps. „Rawicz III”, profesor zwyczajny SGGW 2) stryj - Tadeusz Wóycicki ps. „Leszno” (1901-1944), podczas Powstania w stopniu szwoleżera z cenzusem, z wykształcenia architekt, poległ 8.08.1944 na Mokotowie 3) stryj Jana i zarazem stryjeczny brat jego ojca (Stanisława Wóycickiego) Stefan Wóycicki ps. „Rawicz” (rocznik 1919), dowódca plutonu, po kapitulacji znalazł się w obozie jenieckim, a następnie w Anglii, po wojnie był pracownikiem Działu Kultury Sekcji Polskiej BBC, 4) stryjeczna siostra - Hanna Wóycicka, po mężu Górska, była w łączności zaś 5) brat stryjeczny Tadeusz Henryk Wóycicki ps. "Rawicz II" (1922-2017), syn Kazimierza, również był żołnierzem dywizjon 1. pułku szwoleżerów Józefa Piłsudskiego, 6) drugi stryj, ojciec Tadeusza i Hanny, Kazimierz Tadeusz Wóycicki (1898-1944), profesor Politechniki Warszawskiej, hydrolog, zginął w Śródmieściu, 9 września 1944.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, Polski Czerwony Krzyż - kartoteka ogólna
Uwagi:
Inna spotykana data śmierci: 27.09.1944. W ewidencji cmentarnej Starych Powązek nazwisko rodowe zapisano w błędnej formie "Woyciccy"
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

Fot. Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne - <i>cmentarze.um.warszawa.pl</i>

Fot. Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne - cmentarze.um.warszawa.pl

Nasz newsletter