Pseudonim:
"Śmiały"
Data urodzenia:
1905-06-01
Data śmierci:
1986-10-16
Funkcja:
-
Stopień:
sierżant podchorąży
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Udział w wojnie obronnej 1939:
We wrześniu wcielony do Składnicy Mat. Int. (Składnica Materiałów Intendentury), następnie skierowany z oddziałem do Parczewa, gdzie oddział uległ rozproszeniu. Dotarł do Lublina i zgłosił się do organizowanych Batalionów Obrony Lublina. Po krótkiej obronie, oddziały zostały wycofane z miasta i skierowane do Hrubieszowa, gdzie 17 września zostały rozformowane. 6 października powrócił do Warszawy.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Po powrocie do Warszawy włączył się w działalność konspiracyjną w ramach Związku Walki Zbrojnej (przydział nieznany). W 1942 r, uczestniczył w ewakuacji tajnej drukarni, podczas której uległ kontuzji kręgosłupa.
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Senatorska 3
Oddział:
1 sierpnia walczy o gmach Sadów na ul. Leszno w plutonie por. "Piotra". Po jego śmierci i przejściu na Stare Miasto wchodzi w skład grupy kpt. "Ryszarda" w Dywizjonie Motorowym Komendy Obszaru Warszawskiego Armii Krajowej - pluton "Żaby"
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście.
Odniesione rany:
1.08.1944 r. - podczas ataku na gmach Sądów od ul. Białej - ranny w prawy bok (przestrzał). Wrócił do plutonu dzień później. 20 sierpnia, w czasie wypadu do Banku Polskiego przy ul. Bielańskiej, ranny w twarz (przestrzał prawego policzka). 27 sierpnia ponownie ranny, tym razem w lewą pierś pod obojczykiem. 31 sierpnia ewakuowany kanałami ze Starówki do Śródmieścia i skierowany do szpitala polowego przy ul. Kruczej 3/5, następnie poddany leczeniu ambulatoryjnemu i przeniesiony na kwaterę prywatną przy ul. Wspólnej 20, gdzie pozostawał aż do ewakuacji z Warszawy.
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Helena Surała ps. „Hela” (żona) - batalion „Gustaw” - kompania „Aniela” oraz Józefa Surała ”Ziuta", po mężu Rzeczkowska, łącznika na Starym Mieście.
Losy po Powstaniu :
Figuruje na liście żołnierzy i oficerów, którzy po Powstaniu Warszawskim przeszli przez obóz przejściowy dla jeńców AK w Niepokalanowie (źródło - PCK-kartoteka)
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, Fot. MPW-zbiory sygn. P/4463, PCK - kartoteka
Jan Surała Pseudonim: "Śmiały" Zobacz grób
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Jan Surała „Śmiały”- Dywizjon Motorowy Komendy Obszaru Warszawskiego Armii Krajowej i Helena Surała - sanitariuszka WSK Stare Miasto, batalion "Gustaw" - kompania "Aniela". Fotografia powojenna wykonana w 1951. Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. P/4463

Jan Surała „Śmiały”- Dywizjon Motorowy Komendy Obszaru Warszawskiego Armii Krajowej i Helena Surała - sanitariuszka WSK Stare Miasto, batalion "Gustaw" - kompania "Aniela". Fotografia powojenna wykonana w 1951. Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego, sygn. P/4463

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

Nasz newsletter