Pseudonim:
"Grom"
Data urodzenia:
1916-05-06
Data śmierci:
1944-08-13
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 201 Miejsce: 56
Stopień:
plutonowy
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Jan - Rozalia
Służba wojskowa do 1939 r.:
W latach 30. służył (prawdopodobnie) w 1. pułku strzelców konnych w Garwolinie pod Warszawą.
Losy w latach okupacji niemieckiej 1939-1943:
W 1941 r. na ochotnika zgłosił się na roboty do Niemiec - w zamian za dwie siostry pojmane przez Niemców w łapance ulicznej. Powrócił do Warszawy wiosną 1943 r.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1943 r. - jego przydział nie jest znany; być może służył w odtwarzanym przez Armię Krajową 1. psk, który jako Dywizjon 1806 wchodził w skład XII zgrupowania im. Waleriana Łukasińskiego.
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Sienkiewicz", następnie odcinek "Kuba"-"Sosna" - batalion "Łukasiński" - 2. kompania "Supraśl"
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto (Reduta "Ratusz").
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy (pośmiertnie - Warszawa, 1984).
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległ bezpośrednio trafiony pociskiem (granatem) artyleryjskim na barykadzie przy ul. Długiej, w pobliżu Kościoła pw. Matki Bożej Królowej Polski (obecnie Garnizonowy). Pochowany w powstańczej mogile zbiorowej na terenie Ogrodu Krasińskich. W 1950 r. rozpoznany podczas ekshumacji przez matkę i pochowany na Powązkach Wojskowych.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Jan Sulak - zdjęcie przedwojenne.

Jan Sulak - zdjęcie przedwojenne.

Powstanie Warszawskie.  Zaświadczenie wystawione 14.08.1944 r. przez zastępcę dowódcy 2. kompanii baonu "Łukasiński" ppor. "Kino" (Jerzy Milicer) potwierdzające śmierć plut. Jana Sulaka

Powstanie Warszawskie. Zaświadczenie wystawione 14.08.1944 r. przez zastępcę dowódcy 2. kompanii baonu "Łukasiński" ppor. "Kino" (Jerzy Milicer) potwierdzające śmierć plut. Jana Sulaka

Warszawa, 1950 r.  przeniesienie grobu na Wojskowe Powązki. Przy grobie stoją od lewej: siostra  Jana - Helena Molenda z d. Sulak, jego kolega (NN), druga siostra, Czesława Worach z d. Sulak i sąsiadka ze wspólnej kamienicy - Barbara Stasiuk.

Warszawa, 1950 r. przeniesienie grobu na Wojskowe Powązki. Przy grobie stoją od lewej: siostra Jana - Helena Molenda z d. Sulak, jego kolega (NN), druga siostra, Czesława Worach z d. Sulak i sąsiadka ze wspólnej kamienicy - Barbara Stasiuk.

Siostra poległego Jana Sulaka, Helena Molenda z d. Sulak

Siostra poległego Jana Sulaka, Helena Molenda z d. Sulak

Nasz newsletter