Pseudonim:
"Stojgniew"
Data urodzenia:
1905-01-13
Data śmierci:
1963-08-14
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Kowel
Imiona rodziców:
Paweł - Franciszka z domu Rybaczuk
Działalność do 1939 r.:
Twórca i główny ideolog ruchu zadrużnego. W latach 1937-39 członek redakcji pisma "Zadruga".
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji współdziałał ze Stronnictwem Zrywu Narodowego, publikując swoje teksty w jego podziemnym organie "Zryw", lecz nie brał udziału w czynnej działalności politycznej. Opublikował nakładem "Zrywu" i "Kadry" pracę "Zagadnienia totalizmu" (1943).
Oddział:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan” (Śródmieście) - Podobwód Śródmieście-Południe "Sławbor" - odcinek "Ratusz" - 3. batalion pancerny "Golski" - 1. kompania - pluton 151 - ochotnik
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną, uciekł z transportu do Niemiec. Przez pewien czas ukrywał się w Częstochowie.
Losy po wojnie:
Po 1945 r. publikował legalnie, korzystając z faktu, że dwaj jego dawni zwolennicy - Zygmunt Felczak i Feliks Widy Wirski ("Rosław") działali w legalnym SP, gdzie weszła grupa "Zrywu". W 1949 r. aresztowany, w 1952 r. skazany (m.in. z Teodorem Jakubowskim, ps. "Todek", "Wodzibor"), do 1955 r. przebywał w więzieniu, z którego wyszedł jako ciężko chory.
Miejsce śmierci:
Zmarł w Radości pod Warszawą, pochowany na cmentarzu Powązki Wojskowe
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter