Pseudonim:
"Sobek"
Data urodzenia:
1920-05-28
Data śmierci:
1944-08-27
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 150 Miejsce: 56
Stopień:
starszy strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stanisław - Marianna z domu Kondej
Udział w konspiracji 1939-1944:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Bałtyk" - kompania B-3 - I pluton
Adres zamieszkania przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Wronia 64 m. 5
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Bałtyk" - kompania B-3 - I pluton
Szlak bojowy:
Mokotów
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
Brat Henryk Sobiecki "Adolf" (1926-1985) walczył w zgrupowaniu "Chrobry II" (II batalion "Lecha Grzybowskiego" - 5. Kompania). Siostra Irena Sobiecka (od 1943 r. Gadzińska) ps. Irena (1925-2011) była sanitariuszką w 102. Kompanii batalionu AK "Bończa". Ich 22-letnia siostra Izabela, będąca w 9-tym miesiącu ciąży zginęła na Woli jako cywil, zamordowana przez Niemców w egzekucji.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Śmiertelnie ranny podczas natarcia na klasztor Nazaretanek przy ul. Czerniakowskiej137 (27.08.1944)
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Sobiecki Jan "Sobek", zasób Pokoju Kombatanta MPW, Polski Czerwony Krzyż - kartoteka (wpis PCK na podstawie Wykazu zmarłych Księgi Szpitala ss Elżbietanek w Warszawie - ówczesny depozyt szpitalny: legitymacja pracownicza Jana Sobieckiego, legitymacja czeladnicza, metryka, list, karta pracy, zaświadczenie szkoły budowlanej).
Uwagi:
Miejsce urodzenia według kartoteki PCK - Rusinów [Rusinowo? - przyp. red.] - Rypin
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Rodzeństwo Sobieckich, 1929 rok. Od lewej: Henryk (ur. 1926),  Irena (ur. 1925), Izabela i najstarszy  Jan (ur.1920). Henryk Sobiecki "Adolf" walczył w zgrupowaniu "Chrobry II" (II batalion "Lecha Grzybowskiego" - 5. kompania). Irena była sanitariuszką w  batalionie „Bończa”. Jan Sobiecki "Sobek" był  żołnierzem kompanii B-3 w batalionie “Bałtyk”. Poległ na Mokotowie w wieku 24 lat. 22-letnia Izabela, będąca w 9-tym miesiącu ciąży zginęła na Woli jako cywil, zamordowana przez Niemców w egzekucji. Fot. ze zbiorów rodzinnych, udostępniła p. Ewa Mickiewicz z domu Gadzińska

Rodzeństwo Sobieckich, 1929 rok. Od lewej: Henryk (ur. 1926), Irena (ur. 1925), Izabela i najstarszy Jan (ur.1920). Henryk Sobiecki "Adolf" walczył w zgrupowaniu "Chrobry II" (II batalion "Lecha Grzybowskiego" - 5. kompania). Irena była sanitariuszką w batalionie „Bończa”. Jan Sobiecki "Sobek" był żołnierzem kompanii B-3 w batalionie “Bałtyk”. Poległ na Mokotowie w wieku 24 lat. 22-letnia Izabela, będąca w 9-tym miesiącu ciąży zginęła na Woli jako cywil, zamordowana przez Niemców w egzekucji. Fot. ze zbiorów rodzinnych, udostępniła p. Ewa Mickiewicz z domu Gadzińska

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka

Nasz newsletter