Data urodzenia:
1928-11-24
Miejsce urodzenia:
Sławkowo
Imiona rodziców:
Czesław - Janina z domu Piotrowska
Wykształcenie do 1944 r.:
Przed wojną rozpoczął naukę w Szkole Powszechnej Nr 80 im. Księcia Józefa Poniatowskiego mieszczącej się przy ulicy Dobrej 68. W okresie okupacji uczniowie szkoły zostali przeniesieni do budynku szkoły mieszczącej się przy ulicy Drewnianej 8. Siódmą klasę ukończył w roku 1943. Do wybuchu Powstania Warszawskiego nie chodził do żadnej szkoły.
Adres zamieszkania przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Solec 101 m 19
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa Bojowa "Krybar” - III zgrupowanie "Konrad" - ochotnik, dołączył 2 sierpnia 1944 r. do
Michała Pluty ps. Roman (1929-2017), który był jego kolegą szkolnym i sąsiadem. Przysięgę składał w gmachu ZNP przy ul. Smulikowskiego.
Odniesione rany:
Ranny na terenie Elektrowni Warszawskiej - postrzał lewego ramienia, umieszczony w szpitalu polowym przy ul. Tamka 3 róg Smulikowskiego (w piwnicach zakładu "Alfa-Laval")
Losy po Powstaniu :
5 września 1944 wyszedł ze szpitala "Alfa-Laval" przy ul. Smulikowskiego, mimo, że miał gorączkę i udał się do miejsca zamieszkania na ul. Solec 101. Niedługo potem Niemcy wyprowadzili mieszkańców domów Solec 99 i 101 ulicami: Tamką, Zajęczą, Browarną do Bednarskiej, a następnie pieszo na Dworzec Zachodni, skąd ludność trafiała do obozu przejściowego w Pruszkowie. Jako ranny trafił do szpitala w Tworkach, a od 12.11.1944 roku do 27.01.1945 przebywał w miejscowości Zagrzew koło Makowa Podhalańskiego.
Odznaczenia:
W 2014 roku został uhonorowany przez Związek Powstańców Warszawskich Medalem Pamiątkowym z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego – odznaczeniem honorowym ZPW przyznawanym żyjącym Powstańcom Warszawskim i osobom szczególnie zasłużonym w upamiętnianiu pamięci o Powstaniu Warszawskim.
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Komunalny Północny (Wólka Węglowa)
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Rogowski Jan Krystian, zaświadczenie ZBoWiD z dn.15.07.1977, zaliczony okres służby od VIII do IX 1944, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych - zaświadczenie z dn. 01.06.1995 - zaliczona służba w szeregach Armii Krajowej i Powstanie Warszawskie. Informację o śmierci przekazał syn, dr Wojciech Rogowski.
Uwagi :
W wykazach Środowiska Byłych Żołnierzy Zgr. Krybar nie figuruje.
Archiwum Historii Mówionej: