Pseudonim:
"Janosik"
Data urodzenia:
1913-05-01
Data śmierci:
1996-02-16
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec - kapral
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Władysław - Paulina z domu Szymczak
Udział w konspiracji 1939-1944:
Okręg Warszawski Armii Krajowej - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - 1. Rejon - VIII zgrupowanie - 4. kompania - pluton 1142
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Browarna 16
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa Bojowa "Krybar” (Powiśle) - 4. kompania - pluton 1142

W czasie Powstania pod dowództwem ppor. Alfreda Stawierskiego „Miotacza”) w 4 kompanii VIII Zgrupowania AK „Krybar” na Powiślu, która w pierwszych godzinach powstania atakowała Pałac Namiestnikowski oraz hotel „Bristol”, a następnie przez ponad miesiąc utrzymywała w rękach powstańców kwartał ulic: Bednarska, Dobra, Tamka oraz Solec-Browarna-Furmańska, biorąc m.in. udział w atakach na teren Uniwersytetu Warszawskiego. Jan Kosek był na placówce nr. 2 przy ul. Topiel 29. 20 sierpnia 1944 wraz z podchorążym Andrzejem Stanisławem Dutkiewiczem powstrzymli natarcia niemieckie na placówkę przy ul. Dobrej 67. 3 września 1944 objął stanowisko na barykadzie na rogu ulic Oboźna i Topiel.

Szlak bojowy:
Powiśle - Śródmieście Północ
Odniesione rany:
Ranny 3 września 1944 podczas obrony barykady powstańczej.

3 IX nastąpiło silne natarcie niemieckie, w trakcie którego został ciężko ranny (rana postrzałowa prawej łopatki). Leczony szpitalu powstańczym na ul. Bartosiewicza, gdzie przeszedł operację. Po operacji w nocy z 3 na 4 września, z powodu zagrożenia ze strony Niemców, wyniesiony został ze szpitala i przetransportowany przez lżej rannego kolegę z tego samego plutonu – Zygmunta Kryńskiego – do szpitala na ul. Foksal, zaś w następnych dniach ewakuowany kolejno na ul. Śniadeckich 17, a po kilkunastu dniach do szpitala na ul. Piękną. 13 października 1944 roku razem z resztą rannych przebywających w szpitalach powstańczych wywieziony do obozu w Zeithain w Saksonii nad Elbą do szpitala jeńców wojennych AK.

Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - od 13 X 1944 leczony w szpitalu jeńców AK w Zeithain, 16 VI 1945 wyjechał do kraju.
Numer jeniecki:
305.330
Losy po wojnie:
Nie ujawnił działalności w AK przed Komisją Likwidacyjną ani władzami PRL.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, MPW-kontakt p. Tomasz Kosek
Publikacje:
Tomasz Łabuszewski, Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powstania Warszawskiego T. 4 - Jeńcy wojenni - żołnierze Powstania Warszawskiego, Warszawa, 1997
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter