Pseudonim:
"Żbik"
Data urodzenia:
1922-12-09
Data śmierci:
1988-07-16
Funkcja:
główny intendent
Stopień:
kapral podchorąży - plutonowy podchorąży (09.1944)
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Aleksander - Stefania z domu Celińska
Wykształcenie do 1939 r.:
W latach 1930-1939 był uczniem szkoły Wojciecha Górskiego, w której został członkiem 25. Warszawskiej Drużyny Harcerzy im. Stanisława Żółkiewskiego. Aktywnie uczestniczył w życiu drużyny jeżdżąc na obozy i zdobywając liczne sprawności; przed wybuchem wojny był drużynowym Zuchów.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1940 r.; razem z "Jeremim" był współtwórcą żoliborskiego PET-u, organizacji samokształceniowej. W tym samym roku wraz z grupą PET-u wszedł do Szarych Szeregów. Od 1942 r. żołnierz Grup Szturmowych - Hufiec "Centrum" (CR) - drużyna CR-500 (krypt. "PET"). W dniu 1.08.1943 r. przekazany do oddziału specjalnego "Agat" Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej. W oddziale dowodził plutonem gospodarczym, następnie 3. drużyną 1. kompanii. Uczestnik akcji bojowych: "Celestynów" (19/20.05.1943), w listopadzie 1943 r. brał udział w przygotowaniach do odbicia z rąk Gestapo aresztowanego "Kędziora" (Henryk Migdalski), jednak wystawienie akcji odwołano po uzyskaniu wiadomości, że "Kędzior" został zamordowany w al. Szucha. W styczniu 1944 r. jako II wykonawca wszedł w skład grupy wyznaczonej do likwidacji kata Warszawy, Franza Kutschery. Wieczorem 28 stycznia, po pierwszym wystawieniu akcji, został postrzelony w ramię na ul. Kruczej przez patrol Schutzpolizei. Zbiegł do mieszkania swojej ciotki przy ul. Chłodnej 38, tam sprowadzono zaufanego lekarza. Karetką pogotowia został przewieziony do Szpitala Dzieciątka Jezus przy ul. Nowogrodzkiej, gdzie operację i zabieg złożenia ręki od razu wykonał dr Wagner. Jednak wkrótce wdała się zgorzel, która spowodowała konieczność amputacji ręki. Druga operacja, połączona z amputacją odbyła się we wtorek, 1 lutego 1944 r. - w dniu przeprowadzenia udanej akcji "Kutschera". Przez kolejne tygodnie dochodził do zdrowia, aby latem powrócić do oddziału. Przydział w lipcu 1944 r. - Kedyw KG AK - batalion "Parasol" - 1. kompania - kwatermistrzostwo.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Gdańska 2.
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Parasol" - 1. kompania - kwatermistrzostwo - główny intendent.
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście - Górny Czerniaków
Odniesione rany:
Ranny we wrześniu 1944 r. na ul. Okrąg 2.
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną. Po wojnie ukończył wyże studia jako magister nauk ekonomicznych.
Miejsce śmierci:
Gdynia
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter