Pseudonim:
"Witold"
Data urodzenia:
1913-06-17
Data śmierci:
2005-01-06
Funkcja:
drukarz-maszynista
Stopień:
porucznik rezerwy piechoty (Rozkaz KG BCh Nr. 5/Pers. - 30.05.1944 r.)
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Józef - Antonina z domu Piotrowska
Wykształcenie i praca do 1939 r.:
Szkołę powszechną ukończył w Różanym Stoku. W 1930 r. powrócił do Warszawy i tu ukończył 4-letnią Szkołę Graficzną uzyskując tytuł drukarza-maszynisty. Od 1934 r. pracował w drukarniach warszawskich.
Służba wojskowa do 1939 r.:
W latach 1935-1937 pełnił służbę w 36. pułku piechoty Legii Akademickiej. W tym czasie ukończył Szkołę Podoficerską uzyskując stopień plutonowego.
Udział w wojnie obronnej 1939:
We wrześniu 1939 r. walczył jako podoficer w składzie 21. pułku piechoty im. Dzieci Warszawy, uczestnik bitwy pod Mławą i obrony stolicy, gdzie 17.09 został dwukrotnie ranny w nogę. Od tego czasu do lutego 1942 r. przebywał na kuracji w 1. Szpitalu Okręgowym oraz w Szpitalu Ujazdowskim w Warszawie.
Pseudonimy:
"Jaś", "Witold"
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od lutego 1942 r. - Bataliony Chłopskie (BCh) - Stronnictwo Ludowe "Roch"; pracował jako drukarz drukarni konspiracyjnych "Roch" i Komendy Głównej BCh; najpierw przy ul. Piekarskiej róg Rycerskiej, a następnie przy ul. Grzybowskiej.
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - Komenda Główna Batalionów Chłopskich - Redakcja "Żywią i Bronią" - drukarz-maszynista, następnie w Grupie "Kampinos".
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Żoliborz - Kampinos.
Losy po Powstaniu:
Na polecenie władz SL "Roch" wyszedł z Puszczy Kampinoskiej i udał się do Zalesia, gdzie razem z Henrykiem Dzendzlem do stycznia 1945 r. kontynuował wydawanie pisma KG BCh "Żywią i Bronią".
Odznaczenia - awanse:
Za dzielność, odwagę, poświęcenie i za wybitne zasługi został odznaczony: Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Partyzanckim, Medalem "Za udział w Wojnie Obronnej 1939", Medalem "Zwycięstwa i Wolności 1945", Krzyżem Batalionów Chłopskich, Medalem "Za Warszawę 1939-1945", Odznaką "Weterana Walk o Niepodległość". W listopadzie 2001 r. decyzją Ministra Obrony Narodowej awansowany do stopnia kapitana (rozkaz personalny Dec. MON nr 648/ komb z dnia 11.11.2001).
Losy po wojnie:
Po zakończeniu wojny wraz z kolegami z konspiracji pracował w prywatnej drukarni, której był współwłaścicielem. Sprzęt pochodził częściowo z odgruzowanej konspiracyjnej drukarni z ulicy Piekarskiej róg Rycerskiej. Był również współwłaścicielem księgarni przy ul. Marszałkowskiej. W związku z upaństwowieniami przez władzę ludową wszystkiego, co było prywatne, drukarnia została zlikwidowana a maszyna drukarska została przekazana do Muzeum Wojska Polskiego, w którym jest eksponowana do dziś. Następnie podjął pracę w Spółdzielni Inwalidów "Inspol" w Warszawie, w której pracował bez przerwy do emerytury. W 1946 r. ożenił się, miał dwoje dzieci: syna i córkę. Ostatnie kilka lat życia spędził u córki w Nowince koło Augustowa. Przez wiele lat utrzymywał stałe kontakty z kolegami z konspiracji. Był członkiem ZBoWiD oraz Związku Inwalidów Wojennych.
Miejsce śmierci:
Nowinka koło Augustowa, województwo podlaskie. Pochowany w grobie rodzinnym w Rembertowie.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter