Pseudonim:
"Kaszub"
Data urodzenia:
1920-12-29
Data śmierci:
2007-03-21
Funkcja:
-
Nazwisko konspiracyjne:
Stefan Jaworski
stopień:
podporucznik czasu wojny
Miejsce urodzenia:
Toruń
Imiona rodziców :
Józef - Zuzanna z domu Bielecka
Wykształcenie przed wojną :
Był uczniem Liceum Humanistycznego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Latem 1939 roku przeszedł przeszkolenie wojskowe w obozie Przysposobienia Wojskowego w Tleniu i przed wybuchem II wojny światowej został powołany do kompanii PW przy 63 pułku piechoty, który w czasie wojny obronnej 1939 wszedł w skład 4 Dywizji Piechoty walczącej w Armii Pomorze.
Udział w kampanii wrześniowej 1939 :
W pierwszych dniach września brał udział w konwojowaniu do Warszawy internowanych Niemców pod dowództwem kpt. Jana Drzewieckiego. Jako obrońca Warszawy dostał się do niewoli niemieckiej, skąd został zwolniony 2.10.1939 roku.
Okres okupacji niemieckiej:
Po zwolnieniu z niewoli powrócił do rodzinnego Torunia. Aresztowany w ulicznej łapance, od 16 kwietnia do 18 sierpnia 1940 roku był więźniem obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, 30 kilometrów na północ od Berlina, numer więźnia 21973. Zwolniony powrócił do Torunia i początkowo pracował jako robotnik w firmie budującej drogi, a od 1 września 1941 do 7 maja 1943 jako przyuczony elektromechanik w Wojskowej Komendzie Poligonu na Podgórzu.
Udział w konspiracji 1939 -1944:
Do konspiracji zaprzysiężony 1 września 1941 roku przez Adama Kozianowskiego ps. "Ogień II", zastępcę komendanta dzielnicy Podgórz Garnizonu ZWZ-AK Toruń
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Pelcowizna - nie dotarł na miejsce koncentracji macierzystego oddziału, wobec czego przystąpił do walki na Starym Mieście, gdzie zastał go wybuch Powstania Warszawskiego.
Oddział :
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - szczegóły przydziału nieznane
Szlak bojowy:
Stare Miasto do 02.09.1944

Brał udział w walakach o Dworzec Gdański, Kanonię, obronie pozycji na ul. Długiej oraz reduty "Ratusz" jako dowódca odcinka*

Odniesione rany :
Ciężko ranny 27.08.1944 roku w rejonie ulicy Długiej - strzaskane biodro.
Źródła:
PCK - kartoteka, teczka osobowa z zasobu Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu, dostęp on-line na stronie Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej: www.kpbc.ukw.edu.pl.

*Szczegółowy szlak bojowy na podstawie relacji Jana Filipskiego dołączonej do akt FGEZ w Toruniu

Uwagi :
Porównaj biogram: plut. pchor. Jerzy Gaworski „Kaszuba” (przydział: zgrupowanie „Sienkiewicz”, następnie odcinek „Kuba”-„Sosna” - batalion „Gozdawa” - 101. kompania saperów). Istnieje przypuszczenie (obecnie niezweryfikowane), że kpr. pchor. Jerzy Gaworski to ta sama osoba co ppor. Stefan Jaworski ps. „Kaszub". Jaworski to konspiracyjne nazwisko Jana Filipskiego.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter