Data urodzenia:
1920-12-29
Nazwisko konspiracyjne:
Stefan Jaworski
stopień:
podporucznik czasu wojny
Imiona rodziców :
Józef - Zuzanna z domu Bielecka
Wykształcenie przed wojną :
Był uczniem Liceum Humanistycznego im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Latem 1939 roku przeszedł przeszkolenie wojskowe w obozie Przysposobienia Wojskowego w Tleniu i przed wybuchem II wojny światowej został powołany do kompanii PW przy 63 pułku piechoty, który w czasie wojny obronnej 1939 wszedł w skład 4 Dywizji Piechoty walczącej w Armii Pomorze.
Udział w kampanii wrześniowej 1939 :
W pierwszych dniach września brał udział w konwojowaniu do Warszawy internowanych Niemców pod dowództwem kpt. Jana Drzewieckiego. Jako obrońca Warszawy dostał się do niewoli niemieckiej, skąd został zwolniony 2.10.1939 roku.
Okres okupacji niemieckiej:
Po zwolnieniu z niewoli powrócił do rodzinnego Torunia. Aresztowany w ulicznej łapance, od 16 kwietnia do 18 sierpnia 1940 roku był więźniem obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, 30 kilometrów na północ od Berlina, numer więźnia 21973. Zwolniony powrócił do Torunia i początkowo pracował jako robotnik w firmie budującej drogi, a od 1 września 1941 do 7 maja 1943 jako przyuczony elektromechanik w Wojskowej Komendzie Poligonu na Podgórzu.
Udział w konspiracji 1939 -1944:
Do konspiracji zaprzysiężony 1 września 1941 roku przez Adama Kozianowskiego ps. "Ogień II", zastępcę komendanta dzielnicy Podgórz Garnizonu ZWZ-AK Toruń
Miejsce koncentracji na godzinę "W":
Pelcowizna - nie dotarł na miejsce koncentracji macierzystego oddziału, wobec czego przystąpił do walki na Starym Mieście, gdzie zastał go wybuch Powstania Warszawskiego.
Oddział :
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - szczegóły przydziału nieznane
Szlak bojowy:
Stare Miasto do 02.09.1944
Brał udział w walakach o Dworzec Gdański, Kanonię, obronie pozycji na ul. Długiej oraz reduty "Ratusz" jako dowódca odcinka*
Odniesione rany :
Ciężko ranny 27.08.1944 roku w rejonie ulicy Długiej - strzaskane biodro.
Źródła:
PCK - kartoteka, teczka osobowa z zasobu Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu, dostęp on-line na stronie
Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej: www.kpbc.ukw.edu.pl.
*Szczegółowy szlak bojowy na podstawie relacji Jana Filipskiego dołączonej do akt FGEZ w Toruniu
Uwagi :
Porównaj biogram: plut. pchor. Jerzy Gaworski „Kaszuba” (przydział: zgrupowanie „Sienkiewicz”, następnie odcinek „Kuba”-„Sosna” - batalion „Gozdawa” - 101. kompania saperów). Istnieje przypuszczenie (obecnie niezweryfikowane), że kpr. pchor. Jerzy Gaworski to ta sama osoba co ppor. Stefan Jaworski ps. „Kaszub". Jaworski to konspiracyjne nazwisko Jana Filipskiego.