Pseudonim:
"Jancik"
Data urodzenia:
1905-12-28
Data śmierci:
1985-08-06
Funkcja:
dowódca plutonu
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Kalisz
Imiona rodziców :
Stanisław - Anna z domu Bojanowska
Wykształcenie :
Inżynier architekt. W roku 1924 ukończył Państwowe Liceum im. Adama Mickiewicza w Warszawie otrzymując świadectwo dojrzałości. Jesienią tego samego roku rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Dyplom i tytuł inżyniera architekta, magistra nauk technicznych uzyskał w 1930 roku.
Przebieg służby wojskowej:
W roku 1931 odbył obowiązkową służbę wojskową w Zambrowie. W stopniu podporucznika przeszedł do rezerwy.
Działalność zawodowa do 1939 r. :
Od 1932 do 1937 roku pracował jako inżynier w Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych w Radomiu. Od kwietnia 1937 do 1939 roku pełnił funkcję zastępcy kierownika w Zakładach Południowych w Stalowej Woli.
Okres okupacji niemieckiej:
Od 1940 do 1941 roku był dyrektorem fabryki Zakładów „Witulin” w Kunowie powiecie ostrowieckim. Od 1941 roku ponownie mieszkał Warszawie (aż do wybuchu Powstania Warszawskiego) i prowadził sklep z walizkami.
Oddział :
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Karpaty" - kompania K-3
Szlak bojowy:
Mokotów
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną, wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof (data osadzenia 29.10.1944 r.). Po ewakuacji obozu wywieziony do Neustad w Niemczech.
Numer więźnia :
93154
Losy po wojnie:
Wyzwolony z obozu 3 maja 1945 r. powrócił z Niemiec do kraju we wrześniu 1945 roku i zamieszkał w Elblągu. Pracował w Państwowym Przedsiębiorstwie Budowlanym nr 1, w którym od 1947 roku był kierownikiem. W latach 1947-1949 roku pracował w Zarządzie Miejskim w Elblągu w Wydziale Technicznym na stanowisku inżyniera. Od roku 1949 do 1958 pracował w "Miastoprojekcie Gdańsk" z pracownią w Elblągu na stanowisku kierownika, a następnie głównego projektanta. Od 1949 do 1950 był również wykładowcą budownictwa w Liceum Technicznym w Elblągu. Od roku 1958 kierował Wydziałem Budownictwa, Urbanistyki i Architektury Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Elblągu. Autor m.in.: osiedli przy ul. Słonecznej i ul. Traugutta w Elblągu (1961-1965, współautorzy: Irena Różańska, Edward Kliem, Anna Lacka, Zbigniew Przybylski oraz budynku plombowego przy ul. Traugutta 71/73, Elbląg (1961-1965). Członek SARP.
Miejsce pochówku:
Cmentarz Komunalny Agrykola w Elblągu, sektor V, rząd A, grób 21
Informacje dodatkowe:
Pochodził z rodziny inteligenckiej, potomek "Sejmu Wielkiego", syn Stanisława i Anny Bojanowskiej z Bojanowa herbu Junosza. Przez całe swoje życie, nigdy nie należał do żadnej partii politycznej.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Teczki personalne uczestników Powstania Warszawskiego: Buyko Jan ps. Jancik, życiorys oraz odpis legitymacji tymczasowej wystawionej dla inż. arch. Jana Buyko dnia 18 lipca 1945 roku przez Związek Polaków na Miasto Neustadt i Obwód zaświadczającej o pobycie Jana Buyko w niemieckich obozach koncentracyjnych jako więźnia politycznego od dnia 29.10.1944 do dnia 03.05.1945 z zasobu Archiwum Zakładowego Urzędu Miejskiego w Elblągu, kopię udostępnił p. Dariusz Babojć; In memoriam - Pamięci Architektów Polskich; Elbląski Wortal Historyczny - Słownik biograficzny - biogram Jana Buyko w oprac. Dariusza Babojcia, dostęp: Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida | Elbląska Biblioteka Cyfrowa: http://historia.bibliotekaelblaska.pl/kategorie/elblaski-slownik-biograficzny.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

źródło: Archiwum Zakładowe Urzędu Miejskiego w Elblągu, skan udostępnił p. Dariusz Babojć.

źródło: Archiwum Zakładowe Urzędu Miejskiego w Elblągu, skan udostępnił p. Dariusz Babojć.

Odręcznie napisany życiorys autorstwa Jana Buyko, źródło: Archiwum Zakładowe Urzędu Miejskiego w Elblągu, skan udostępnił p. Dariusz Babojć.

Odręcznie napisany życiorys autorstwa Jana Buyko, źródło: Archiwum Zakładowe Urzędu Miejskiego w Elblągu, skan udostępnił p. Dariusz Babojć.

Odręcznie napisany życiorys autorstwa Jana Buyko, źródło: Archiwum Zakładowe Urzędu Miejskiego w Elblągu, skan udostępnił p. Dariusz Babojć.

Odręcznie napisany życiorys autorstwa Jana Buyko, źródło: Archiwum Zakładowe Urzędu Miejskiego w Elblągu, skan udostępnił p. Dariusz Babojć.

Odpis legitymacji tymczasowej wystawionej dla inż. arch. Jana Buyko dnia  18 lipca 1945 roku przez Związek Polaków na Miasto Neustadt i Obwód zaświadczającej o pobycie Jana Buyko w niemieckich obozach koncentracyjnych jako więźnia politycznego od dnia 29.10.1944 do dnia 03.05.1945, źródło: Archiwum Zakładowe Urzędu Miejskiego w Elblągu, skan udostępnił p. Dariusz Babojć.

Odpis legitymacji tymczasowej wystawionej dla inż. arch. Jana Buyko dnia 18 lipca 1945 roku przez Związek Polaków na Miasto Neustadt i Obwód zaświadczającej o pobycie Jana Buyko w niemieckich obozach koncentracyjnych jako więźnia politycznego od dnia 29.10.1944 do dnia 03.05.1945, źródło: Archiwum Zakładowe Urzędu Miejskiego w Elblągu, skan udostępnił p. Dariusz Babojć.

Grób Jana Buyko "Jancika" na Cmentarzu Komunalnym Agrykola w Elblągu. Źródło: Grobonet -  Cmentarze Komunalne w Elblągu

Grób Jana Buyko "Jancika" na Cmentarzu Komunalnym Agrykola w Elblągu. Źródło: Grobonet - Cmentarze Komunalne w Elblągu

Nasz newsletter